Zyrtarët thonë se Putini është fokusuar në datën 9 maj

Nëntë maji është një festë e shquar në kalendarin rus, në këtë ditë Rusia shënon dorëzimin nazist në Luftën e Dytë Botërore. Dorëzimi nazist ishte me një paradë të madhe trupash dhe armatimi në ‘Sheshin e Kuq” përballë Kremlinit. Zyrtarët thonë se Putini është fokusuar në atë datë dhe deshiron të jetë në gjendje të festojë një fitore në luftën e tij në këtë ditë.

“Presidenti rus, Vlademir Putin është duke demostruar se mund të tregoj një fitore dhe vendi që mund të bëjë këtë më shpejt është Ukraina Lindore”, thonë zyrtarët.

Rusia po rishikon strategjinë e luftës në Ukrainë dhe është e fokusuar të marrë në kontroll Donbasin dhe rajonet e Ukrainës Lindore. Pasi që, pas një muaj luftë, forcat tokësore ruse nuk kanë mundur të kontrollojnë zonat që po luftojnë.

Zyrtarët amerikanë dhe ata evropianë thonë se arsyetimin se Moska duket se po përgatitet për një konflikt të zgjatur në Ukrainë nuk e ndryshon realitetn çdo afat që Moska mund të vendos në mënyrë retorike.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika