Zyrtari thotë se zyrtarët e lartë amerikanë po këshillojnë Ukrainën të presë në ofensivë

Një zyrtar i lartë i administratës Biden ka thënë se zyrtarët e lartë amerikanë janë duke këshilluar Ukrainën që të ndalojë fillimin e një ofensive të madhe kundër forcave ruse

Foto: Reuters

Një zyrtar i lartë i administratës Biden, të premten e 20 janarit, ka thënë se zyrtarët e lartë amerikanë janë duke këshilluar Ukrainën që të ndalojë fillimin e një ofensive të madhe kundër forcave ruse derisa të vendoset furnizimi i fundit i armatimit amerikan dhe të sigurohet trajnimi.

Duke folur para një grupi të vogël gazetarësh në kushte anonimiteti, zyrtari ka thënë se Shtetet e Bashkuara po mbaheshin në vendimin e tyre për të mos ofruar tanke Abrams në Ukrainë në këtë kohë, mes një polemike me Gjermaninë mbi tanket.

Zyrtari ka shtuar se bisedimet e SHBA-së me Ukrainën për çdo kundërofensivë kanë qenë në kontekstin e sigurimit që ukrainasit t’i kushtojnë kohë të mjaftueshme fillimisht stërvitjes mbi armatimin më të fundit të ofruar nga Shtetet e Bashkuara.

Ndërsa, Shtetet e Bashkuara, të enjten kanë njoftuar se do të dërgojnë qindra automjete të blinduara në Ukrainë për t’u përdorur në luftë.

Serhiy Haidai, guvernatori i rajonit të Luhansk të Ukrainës ka potencuar se gjatë kësaj kohe moti i keq i dimrit i ka penguar luftimet në vijat e frontit, megjithëse një goditje e ftohtë që ngrin dhe ngurtëson tokën mund t’i hapë rrugën secilës palë për të nisur një ofensivë me pajisje të rënda.

Tutje zyrtari ka potencuar se Shtetet e Bashkuara nuk planifikojnë në këtë moment të dërgojnë tanke Abrams në Ukrainë, sepse ato janë të kushtueshme dhe të vështira për t’u mirëmbajtur.

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius, ka mohuar të premten se Berlini po bllokonte në mënyrë të njëanshme dërgesën e tankeve kryesore të betejës Leopard në Ukrainë, por ka shtuar se qeveria ishte gati të lëvizte shpejt për t’i dërguar ato nëse kishte konsensus midis aleatëve, raporton euronews.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika