Zyrtarja e BE-së: Janë mbledhur mbi shtatë mijë nënshkrime në peticionin për liberalizim të vizave

Zyrtarja e BE-së Schneeberger, të hënën ka njoftuar se janë mbledhur mbi shtatë mijë nënshkrime në peticionin online për liberalizim të vizave, dhe ka bërë thirrje që kjo shifër të arrijë në dhjetë mijë

Kati Schneeberger, zyrtare e Bashkimit Evropian(BE), më 27 maj ka nisur një peticion online për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Këshilltarja lokale e BE-së, të hënë, përmes një postimi në Twitter, ka njoftuar se në këtë peticion janë mbledhur shtatë mijë e 500 nënshkrime, shifër kjo për të cilën ajo dje kishte bërë thirrje të arrihet.

Schneeberger, tash, ka bërë thirrje që nënshkrimet në këtë peticion të arrijnë në dhjetë mijë.

“Qytetarët e Kosovës nuk duhet të jenë më të izoluar. Prandaj bëjmë thirrje për një vendim për liberalizimin e vizave për Kosovën në samitin e ardhshëm të BE-së në qershor 2022. Ky trajtimi i pabarabartë duhet të marrë fund”, thuhet mes tjerash në peticionin e nisur nga zyrtarja e BE-së.

Këtë iniciativë e ka përkrahur edhe ish-raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunaçek.

Lunaçek, e ka quajtur iniciativë të rëndësishme nismën e Schneerberger.

Zyrtarja e BE-së: Janë mbledhur pesë mijë nënshkrime në peticionin për liberalizim të vizave

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika