10 filma me histori të ndryshme që duhet shikuar në muajin dhjetor

Përfshirë performancën e aktorit Brendan Fraser-it në "The Whale", vazhdimin e Avatarit të James Cameron dhe "një kryqëzim mes Die Hard dhe Miracle On 34th Street", këtu keni filmat kryesor që duhet patjetër t’i shikoni në muajin dhjetor

Foto nga filmi Avatar: The Way of Water

Regjisorët Jean-Pierre dhe Luc Dardenne gjithmonë kanë shkruar dhe kanë drejtuar drama urgjente për padrejtësitë sociale, por “Tori and Lokita” është “filmi më i zemëruar që vëllezërit Dardenne kanë bërë ndonjëherë”, sipas producentit David Ehrlich në IndieWire.

  • Tori and Lokita
Foto nga filmi “Tori and Lokita”

Heronjtë adoleshentë të filmit, të luajtur nga Pablo Schils dhe Joely Mbundu, janë emigrantë afrikanë që jetojnë në një strehë në Belgjikë. Ata po luftojnë për të shmangur dëbimin dhe duhet të japin drogë për të paguar një bandë trafikantësh njerëzish, por ata janë të mbështetur nga trimëria, zgjuarsia e tyre e shpejtë dhe miqësia e tyre e pathyeshme – gjithsesi për një kohë.

“Asnjëherë më parë këta regjisorë të nënkuptuar politikë nuk kanë lejuar kaq lakuriq një shëmbëlltyrë morale të shndërrohet në polemikat e nxehta të çmendura,” ka thënë Ehrlich.

Pamje nga filmi “Babylon”
  • Babylon

Magjepsja e regjisorit francez Damien Chazelle me epokën e artë të Hollivudit shkëlqeu përmes filmit të tij më të madh, La La Land, por regjisori shkon edhe më tej në Babiloni, një dramë komedi e përhapur që i jep biznesit të filmit të viteve 1920 dhe 1930 trajtimin e plotë të Boogie Nights.

Është një kalorësi e egër orgjish të nxitura nga seksi dhe droga, ku shfaqet Brad Pitt si një yll filmash, Margot Robbie si një yll me kokainë, Diego Calva si asistent në studio, Jovan Adepo si një trumpetist xhaz dhe Jean Smart si një kolumnist i pamëshirshëm thashetheme.

Ata të gjithë po luftojnë për një vend në “këtë shoqëri të improvizuar që ishte ndërtuar shumë shpejt, në këtë lloj mënyre të shfrenuar dhe të pamatur,” i tha Chazelle Lauren Huff në Entertainment Weekly. “Babilonia ishte një emër që përdorej për të përshkruar Hollivudin në ato ditë – ideja e një vendi mëkatar, një qyteti dekadence dhe shthurjeje që po shkonte drejt rrënimit”.

Pamje nga filmi “I Wanna Dance with Somebody”
  • I Wanna Dance with Somebody

Në dekadën që nga vdekja e saj në 2012, Whitney Houston ka qenë subjekt i një dokumentari të Nick Broomfield, një dokumentari për Kevin Macdonald dhe një filmi televiziv të drejtuar nga Angela Bassett (e cila luajti së bashku me Houston në Waiting to Exhale).

Të gjithë këta filma u përqendruan në krizat e marrëdhënieve të këngëtares dhe betejat me varësinë nga droga, por krijuesit e I Wanna Dance with Somebody premtojnë se filmi i tyre biografik , me protagoniste Naomi Ackie, është “një festë e fuqishme dhe triumfuese… një frymëzuese, prekëse – dhe kaq emocionuese. – udhëtim nëpër jetën dhe karrierën e Hjustonit”.

Regjisori është Kasi Lemmons, i cili bëri dramën Harriet Tubman të vitit 2019, Harriet, dhe skenaristi/producenti është Anthony McCarten, i cili ka shkruar skenarin e Bohemian Rhapsody, kështu që ata të dy dinë një ose dy gjëra për “të fuqishëm dhe triumfues”.

5 Puss in Boots: The Last Wish
  • Puss in Boots: The Last Wis

Puss in Boots (me zërin e Antonio Banderas) ishte një guximtar i rrëmbyeshëm dhe i mprehtë me shpatë në karikaturat e Shrek-ut dhe në filmin e tij solo në vitin 2011, por tani mace Errol Flynn ka konsumuar tetë nga nëntë jetët e tij.

E vetmja mënyrë për të që të rimbushet është të gjejë një yll magjik dëshiror, me ndihmën e dashurisë së tij, Kitty Softpaws (Salma Hayek), ndërsa i shmanget Ujkut të Madh të Keq (Wagner Moura).

“Ai kurrë nuk e përjeton frikën sepse është gjithmonë kaq i lezetshëm në çdo situatë”, ka thënë  drejtori i filmit vizatimor, Joel Crawford për Total Film.

“Por tani, ai është në jetën e tij të fundit dhe ka shumë komedi që vjen nga qëndrimi i tij në këmbë.” Animacioni është përditësuar për të përfshirë elementë 2D dhe 3D, ashtu si Spider-Man: Into the Spider-Verse. Por, pjesa vërtet joshëse është se Goldilocks dhe Three Bears janë tani gangsterë të Cockney të shprehur nga Florence Pugh, Ray Winstone, Olivia Colman dhe Samson Kayo.

Fot nga filmi “Violent Night”
  • Violent Night

Nëse keni dashur ndonjëherë ta shihni Santa Claus-in të gërhasë, “Koha për disa rrahje sezoni” dhe të godasë me thikë në sy një të këqij me një stoli në formë ylli, atëherë ky është viti kur dëshira juaj për Krishtlindje realizohet. Nata e dhunshme është një komedi aksioni me titull të duhur prodhuar nga David Leitch, një nga krijuesit e Askush, John Wick dhe Atomic Blonde. David Harbor (Stranger Things, Black Widow) luan një Shën Nick plak jo shumë të gëzuar.

Një natë Krishtlindjesh, Santa po i dërgon dhurata familjes së një multimilioneri kur një organizator kriminal (John Leguizamo) dhe banda e tij mercenare hyjnë në rezidencën e tyre dhe i marrin peng.

Shfaqen shumë skena luftarake, shpërthime dhe shaka të mëdha se kush është në listën e keq. Harbour e përshkruan filmin si një kryqëzim midis Die Hard dhe Miracle On 34th Street.

Pamje nga vazhdimi i filmit “Avatar”
  • Avatar: The Way of Water

Me 16 dhjetor do të shfaqet filmi i ri i “Avatar” në Kinë

Kanë kaluar 13 vjet që kur u publikua Avatari i James Cameron, por më në fund është koha për t’u rikthyer në planetin Pandora, ku Jake Scully (Sam Worthington) ka jetuar me Neytirin (Zoe Saldana) dhe pjesën tjetër të lëkurës blu Na’vi.

Pse kaq e gjatë pritja për një vazhdim të historisë?

Cameron thotë se ai ka shkruar jo vetëm një vazhdim, por katër: “Avatars” pjesët tre deri në pesë do të dalin nga tani deri në vitin 2028. Në përgjithësi, ai premton një histori epike fantastiko-shkencore të rritjes së një familjeje gjatë dekadave.

“Do të jetë një zgjatje e natyrshme e të gjitha temave, personazheve dhe rrymave shpirtërore të nëndheshme të Avatarit origjinal,” ka thënë Cameron Rebecca Keegan-it në Vanity Fair. “Në thelb, nëse ju ka pëlqyer filmi i parë, do t’ju pëlqejnë këta filma, dhe nëse e keni urryer, me siguri do t’i urreni. Nëse ju pëlqeu në atë kohë, dhe më vonë thatë se e urreni, me siguri do t’ju pëlqejnë këto”.

Ekzistojnë gjithashtu tre vazhdime të tjera aktualisht në punë, të cilat supozohet se do të publikohen përkatësisht më 20 dhjetor 2024, 18 dhjetor 2026 dhe 22 dhjetor 2028.

Foto nga filmi “Corsage”
  • Corsage

Titulli i filmit “Corsage” nuk i referohet luleve të fiksuara në një fustan mature, por korsetë që e shtrëngon gjithnjë e më fort perandoreshën Elisabeth të Austrisë (Vicky Krieps). Viti është 1877, dhe Perandoresha sapo ka mbushur 40 vjeç. A mund ta ruajë statusin e saj si një ikonë e njohur e bukurisë dhe modës, apo duhet të rebelohet kundër pritshmërive shtrënguese të shoqërisë?

Drama plot lojë postmoderne e Maria Kreutzer kujton Spencer, filmin e Pablo Larrain për Princeshën Diana.

“The Favorite dhe Marie Antoinette gjithashtu vijnë në mendje kur shikojnë këtë histori formalisht jokonvencionale të një mbretërore të pakënaqur,” ka thënë aktorja Anna Smith në Time Out.

Pamje nga filmi “Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths”
  • Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths

Për momentin, regjisorët duan të bëjnë filma që flasin hapur për jetën e tyre: Roma, Fabelmans, Belfast, Dora e Zotit dhe Suvenir janë të gjitha pjesë e trendit. Tani Alejandro G Inarritu po merr radhën e tij.

Regjisori i Birdman dhe The Revenant ka bërë një dramë komedi të stilit Fellini që zhytet në kujtimet dhe ëndrrat e një regjisori të lavdëruar meksikan (Daniel Giménez Cacho), derisa ai përgatitet të marrë një çmim prestigjioz, shkruan BBC.

Tre orë shikim për film do të jenë shumë për disa shikues, por ka mjaft sekuenca mahnitëse, surreale për t’i bërë të gjitha të vlefshme. “Kjo është një kinema thellësisht personale, zhytëse,” thotë David Rooney në The Hollywood Reporter, “që tregon shumë kërkime shpirtërore, për identitetin kulturor individual dhe kombëtar, për vdekshmërinë rrëshqitëse, për çmimin e mirënjohjes, për zemrën e konfliktuar të mërgimtarit që po kthehet, për porozitetin e kohës dhe për labirintin joshës të kujtesës”.

Pamje nga filmi “Empire of Light”
  • Empire of Light

Pas dy filmave të Bond-it dhe një thriller luftarak të gjithanshëm, 1917, Sam Mendes ndryshon ritmin me një projekt më të butë, më personal: Empire of Light është filmi i parë që ai ka shkruar vetë, pa asnjë bashkë-skenar.

E vendosur brenda dhe rreth një kinemaje në një qytet bregdetar anglez në fillim të viteve 1980, drama komedi e hidhur e Mendes tregon historitë e një zëvendësmenaxhere problematike (Olivia Colman), shefit të saj të shëmtuar (Colin Firth) dhe një rekruti të ri të pashëm (Micheal Ward),  i cili duhet të merret me abuzimin racist.

“Oda bukuroshe e modës së vjetër dhe emocionale e Sam Mendes për kinemanë dhe kinematë e rinisë së tij, është një thesar i denjë për ekranet e tij të shkërmoqur të Art Deco 1 dhe 2,” ka thënë Fionnuala Halligan në Screen International. “Mesazhi i tij i dashurisë, tolerancës dhe gjetjes së familjes kudo që të mundeni duhet të ndikojë në dhomat e errëta kudo që luan”.

Pamje nga filmi “The Whale”
  • The Whale

Asnjëherë nuk e dini se çfarë do të ndodhë në Oscar, por do të ishte një shqetësim i madh nëse Brendan Fraser nuk do të nominohej për aktorin më të mirë për performancën e tij prekëse në The Whale, një pjesë salle e drejtuar nga Darren Aronofsky dhe e përshtatur nga shfaqja e Samuel D Hunter.

Fraser luan Charlie, një pedagog i anglishtes, i cili është aq i trashë sa mezi mund të ngrihet nga karrigia, e lëre më nga apartamenti i tij. Vizitorë të ndryshëm, duke përfshirë kujdestarin e tij besnik (Hong Chau) dhe vajzën e tij të larguar të hidhur (Sadie Sink), e kuptojnë se nëse ai nuk e ndryshon jetën e tij, ai do të vdesë brenda javës.

Ai në film kap fajin dhe trishtimin e thellë të Charlie-t rreth mënyrës sesi ai ka jetuar jetën e tij dhe një dëshirë të dhembshme për të dashur dhe për t’u dashuruar.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika