AGK pas tentim zjarrvënies së garazhit të redaktorit të RTK-së: Kërcënime të tilla janë tërësisht të papranueshme

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) për tentim zjarrvënien e garazhit të redaktorit të RTK-së, ka thënë se kërcënime të tilla janë tërësisht të papranueshme

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka reaguar pasi u bë i njohur lajmi për tentim zjarrvënien e garazhit të redaktorit të transmetuesit publik, Alban Selimi.

AGK-ja ka thënë se është shqetësuese tentim frikësimi ndaj redaktorit të transmetuesit publik, Alban Selimi.

“Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me shqetësim ka pranuar lajmin për tentim zjarrvënien e garazhit të redaktorit të transmetuesit publik, Alban Selimi”, thuhet në reagimin e AGK-së.

Selimi, mbrëmjen e djeshme, përmes rrjetit social Facebook, ka treguar se dikush ka tentuar ta frikësojë atë me këtë akt, por që nuk ia ka arritur qëllimit.

“Dikush ia vuni flakën; me m’frikësu. S’ia arrijnë qëllimit!”, ka shkruar ai.

“Për AGK-në, kërcënime të tilla janë tërësisht të papranueshme dhe e cenojnë rëndë lirinë e shprehjes dhe ndikojnë në punën e gazetarëve për të raportuar në një ambient të sigurt”, thuhet tutje në reagim.

Një gazetari i digjet shtëpia, thotë se është bërë për ta frikësuar

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika