Ambasadori Hill për takimin Kurti-Vuçiq: Shumë i inkurajuar nga ajo që pash në Bruksel

Christopher Hill ka komentuar takimin e 18 gushtit në mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiq, duke thënë se është shumë i inkurajuar me atë që ka parë në Bruksel

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill nëpermjet një video-adresimi të postuar në faqen e Ambasadës amerikane në Serbi në Twitter ka komentuar takimin e ditës së enjte në Bruksel në mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurtit dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiqit.

Ai ka thënë se Bruksel ka pasur shumë diskutim, takime dhe negociata, por prap se prap të gjithë janë të deshpëruar se ishte pa rezultat.

“Në Bruksel dje, ka pasur shumë diskutime për takime dhe negociata. Natyrisht, unë mendoj se të gjithë janë pak të zhgënjyer që nuk ishim në gjendje t’i zgjidhnim çështjet as në afat të shkurtër, as në një afat më të gjatë. Por mendoj se ka disa zhvillime pozitive si rezultat”, ka thënë Hill.

Ai ka shtuar se ShBA-të dhe BE janë duke punuar ngushtë për gjetjen e një zgjidhjeje, dhe se kjo mund të jetë në favor të dy palëve.

“Ekziston një kuptim real i përbashkët i çështjeve dhe një kimi shumë e mirë midis SHBA-së dhe evropianëve. Dhe unë mendoj se kjo do të na shërbejë shumë mirë të gjithëve ndërsa ecim përpara”. ka shtuar Hill.

Sipas tij pala serbe erdhi në diksutime në frymën e duhur, e cila ka bërë shumë punë për këtë çështje.

Hill deklaroi se jo gjithçka që Serbia dhe ShBA-të bëjnë duhet të lidhet me Kosoëvn, dhe se është shum i inkurajuar nga ajo që ka parë në takimin mes Kurtit dhe Vuciqit.

“E dini, jo gjithçka që SHBA-ja dhe Serbia bëjnë së bashku duhet të lidhet me Kosovën. Natyrisht, ne duhet të punojmë shumë për këtë çështje me Kosovën, duhet të gjejmë një mirëkuptim të përbashkët. Mendoj se të gjithë duam ta bëjmë këtë. Por unë mendoj se kemi çështje të tjera për të cilat duhet të punojmë së bashku me serbët dhe kështu jam shumë i inkurajuar me atë që pashë dje” ka përfunduar Hill.

Përfundon raundi i dytë i takimit trepalësh në Bruksel

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika