Arrihet një marrëveshje për një armëpushim midis Armenisë dhe Azerbajxhanit

Armenët etnikë në Nagorni-Karabah janë rënë dakord për një propozim rus për armëpushim, pas 24 orësh të ofensivës së Azerbajxhanit për të kontrolluar enklavën. Autoritetet e vetëshpallura lokale armene kanë thënë se në kushtet e reja të krijuara "nuk kanë pasur zgjidhje tjetër"

Armenët etnikë në rajonin e shkëputur të Azerbajxhanit në Nagorni-Karabah kanë gjetur një akordancë me një propozim rus për armëpushim sot (e mërkure), 24 orë pasi Azerbajxhani nisi një ofensivë për të rimarrë kontrollin e enklavës, ku për pasojë u vranë dhjetëra njerëz dhe u plagosën qindra të tjerë.

Forcat separatiste armene në Karabah thanë se Azerbajxhani kishte shkelur linjat e tyre duke kapur shumë rrugë dhe terene të larta dhe strategjike.

“Republika e Artsakut” e vetëshpallur ka deklaruar se në rrethana të tilla nuk kishte zgjidhje tjetër veçse t’i jepte fund armiqësive që nga ora 13:00 me orën lokale të së mërkurës së 20 shtatorit.

“Autoritetet e Republikës së Artsakhut pranojnë propozimin e komandës së kontingjentit paqeruajtës rus për armëpushim”, thuhet në njoftimin e tyre.

“Me ndërmjetësimin e komandës së kontingjentit paqeruajtës rus të vendosur në Nagorni-Karabah, u arrit një marrëveshje për ndërprerjen e plotë të armiqësive nga ora 13:00 e datës 20 shtator 2023”.

Nga ana tjetër edhe Azerbajxhani ka konfirmuar se është arritur një marrëveshje armëpushimi.

Forcat paqeruajtëse ruse i përcollën Azerbajxhanit apelin e armenëve të Karabahut për një armëpushim.

Azerbajxhani nisi operacionin e tij kundër Nagorni-Karabahut të martën pasi disa nga ushtarët e tyre u vranë në, siç tha Baku, sulme nga rajoni malor, të cilin Azerbajxhani e ka izoluar.

Baku ka kërkuar që autoritetet politike separatiste në Karabah, i cili njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, gjithashtu të shpërbëhen përpara çdo bisedimi për të ardhmen e rajonit, të cilin Azerbajxhani dëshiron ta integrojë plotësisht, dhe të heqin armët dhe të çarmatosen.

Nagorni-Karabahu njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit.

Shija e redaktorit

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Botim i ri edukativ – “Shprehi të mira, fëmijë të...

Në kuadër të lëndës me zgjedhje “Edukimi për shëndetin”, klasat e dyta, nga viti shkollor 2024/25, do të kenë në bankat shkollore librin "Shprehi...

Të fundit nga rubrika