Arrijnë në ambientet e Qeverisë pesë diplomatët ndërkombëtarë

Kanë mbërritur në Qeveri pesë emisarët ndërkombëtarë të cilët do të takohen me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti

Pesë zyrtarë të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës mbërrijnë në Kosovë, 20 janar 2022, foto RTV Dukagjini

Kanë mbërritur në ambientet e Qeverisë së Kosovës pesë zyrtarët e Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA).

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialog, Miroslav Lajçak, do të jetë i shoqëruar nga emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, i dërguari i posaçëm i Francës, Emmanuel Bonne, ai i Gjermanisë, Jens Plotner, dhe Francesco Talo, këshilltar i kryeministres së Italisë, të cilët do të takohen me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák, këshilltarët për polikë të jashtme dhe siguri të Kancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Presidentit të Francës, Emmanuel Macron, z. Jens Plötner dhe z. Emmanuel Bonne, këshilltarin diplomatik të Kryeministrit të Italisë, Francesco Maria Talò dhe Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shteteve të Bashkuara për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike dhe njëherësh të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar”, thuhej në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit.

Dinamizimi i procesit të dialogut – si po shihen vizitat e diplomatëve ndërkombëtarë në Kosovë?

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika