Bankat që financojnë marrëveshjen e Musk me Twitter përballen me humbje të mëdha

Pronari i SpaceX dhe Tesla, Elon Musk në një letër drejtuar Twitter ra dakord të paguante çmimin që ai ofroi në muajin prill, përpara se të përpiqej të largohej nga marrëveshja. Ndërsa, bankat që financojnë marrëveshjen mes Musk dhe Twitter po përballen me humbje të mëdha

Foto ilustrim

Kthimi i Elon Musk për blerjen e Twitter nuk mund të kishte ardhur në një kohë më të keqe për bankat që financojnë një pjesë të madhe të marrëveshjes prej 44 miliardë dollarësh, dhe ato mund të përballen me humbje të konsiderueshme.

Si në çdo blerje të madhe, bankat do të kërkonin të shesin borxhin për ta hequr atë nga librat e tyre. Por, investitorët kanë humbur interesin për borxhe më të rrezikshme, të tilla si kreditë mbështetëse (një lloj kredie që u jepet kompanive ose individëve që tashmë kanë shuma të konsiderueshme borxhi), të frikësuar nga rritja e shpejtë e normave të interesit në mbarë botën, frika e recesionit dhe paqëndrueshmëria e tregut të nxitur nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Ndërsa, Musk do të sigurojë shumë prej 44 miliardë dollarësh duke shitur aksionet e tij në prodhuesin e automjeteve elektrike Tesla, dhe duke u mbështetur në financimin e kapitalit nga investitorët e mëdhenj, bankat e mëdha janë zotuar të ofrojnë 12.5 miliardë dollarë.

Bankat që përfshijnë, humbje të mëdha janë Morgan Stanley, Bank of America Corp dhe Barclays Plc.

Mitsubishi UFJ Financial Group Inc, BNP Paribas SA, Mizuho Financial Group Inc dhe Societe Generale SA, janë gjithashtu pjesë e sindikatës.

Duke vënë në dukje humbje të tjera të profilit të lartë për bankat në financimin me kredi mbështetëse, më shumë se 10 bankierë, dhe analistë të industrisë i thanë Reuters se perspektiva ishte e dobët për bankat që përpiqeshin të shesin borxhin.

Paketa e borxhit në Twitter përbëhet nga 6.5 miliardë dollarë kredi mbështetjeje, 3 miliardë dollarë në obligacione të siguruara dhe 3 miliardë dollarë të tjerë në obligacione të pasigurta.

“Nga perspektiva e bankave, kjo është më pak se ideale,” ka thënë analisti i Wedbush Securities, Dan Ives. “Bankat e kanë shpinën nga muri – nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të financojnë marrëveshjen”.

Burimet e financimit të levave i kanë thënë më parë Reuters se humbjet e mundshme për bankat e Wall Street të përfshira në borxhin e Twitter në një treg të tillë mund të arrijnë në qindra miliona dollarë.

Vetëm javën e kaluar, një grup huadhënësish duhej të anulonin përpjekjet për të shitur 3.9 miliardë dollarë borxh që financoi marrëveshjen e Apollo Global Management, për të blerë asete të telekomit dhe brezit të gjerë nga Lumen Technologies.

Kjo ndodhi pasi një grup bankash duhej të pësonin një humbje prej 700 milionë dollarësh nga shitja e rreth 4.55 miliardë dollarëve borxh, duke mbështetur blerjen me kredi mbështetëse të kompanisë softuerike të biznesit Citrix Systems.

“Bankat janë në grep për Twitter – ato pësuan një humbje të madhe në marrëveshjen Citrix disa javë më parë dhe po përballen me një dhimbje koke edhe më të madhe me këtë marrëveshje”, ka thënë Chris Pultz, menaxher i portofolit për arbitrazhin e bashkimit në Kellner Capital.

Bankat janë detyruar të tërhiqen nga financimi me kredi mbështetjeje pas Citrix dhe marrëveshjeve të tjera që rëndojnë në bilancin e tyre, dhe kjo nuk ka gjasa të ndryshojë së shpejti.

Gjithashtu, tremujori i dytë pa që bankat amerikane të fillojnë të godasin ekspozimin e kredive të tyre me mbështetje, pasi perspektiva për marrëveshjet u bë e dobët. Bankat do të fillojnë të raportojnë fitimet e tremujorit të tretë javën e ardhshme.

Elon Musk rikthehet te marrëveshja për blerjen e Twitter

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika