Bellingham i Dortmundit zgjedh kalimin e verës te Real Madrid

Mesfushori i Borussia Dortmundit, Jude Bellingham, ka vendosur t'i bashkohet Real Madridit dhe negociatat mes dy klubeve do të fillojnë "gjatë ditëve të ardhshme", sipas një raporti të publikuar këtë të premte në AS

Futbollisti anglez, Jude Bellingham

Ylli i Borussia Dortmundit, Jude Bellingham, raportohet se tashmë ka zgjedhur t’i bashkohet Real Madridit.

Mesfushori anglez beson se një kalim në Spanjë është hapi më i mirë i ardhshëm në karrierën e tij dhe po përgatitet ta informojë Los Blancos për vendimin e tij.

Real Madridi nuk dëshiron të paguajë më shumë se 120 milionë euro për Bellingham

Lëvizja e radhës e Madridit do të jetë përfundimi i një marrëveshjeje me Dortmundin, kështu ka bërë të ditur mediumi spanjoll, Diario AS.

Shefat e Bernabeu ishin të etur që Bellingham të konfirmonte kryeqytetin spanjoll si destinacionin e tij të zgjedhur, përpara se të fillonin negocimin për një tarifë, pasi ky është një mjet pazaresh që mund t’i ndihmojë ata të shmangin tërheqjen në një luftë ofertash me Manchester Cityn, rivalët e tyre kryesorë në garën për të firmosë 19-vjeçarin.

Ndërsa, mediumi sportiv, Goal, ka raportuar se drejtuesit e Real Madridit do të udhëtojnë në Gjermani për ta bindur Bellingham që t’i zgjedhë ata ndaj Manchester Cityt gjatë verës.

Lexo edhe: Real Madrid beson se ka ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshëm për të nënshkruar me Bellingham

Edhe pse Bellingham është objektivi prioritar i Madridit, kampionët spanjollë dhe evropianë janë të vendosur të mos paguajnë më shumë se 120 milionë euro për të.

Nëse Dortmundi duron për një tarifë më të lartë, Madridi do të anulojë ndjekjen e lojtarit – por ata nuk presin që kjo të ndodhë.

Ofensiva e sharmit të Madridit shpërblehet

Bellinghamit i skadon kontrata me Signal Iduna Park në vitin 2026. Dortmundi dëshiron ta mbajë të riun për të paktën një sezon tjetër, por mendja e tij është e vendosur: ai dëshiron një sfidë të re. Ndërsa, ditët kalojnë dhe bisedimet e planifikuara të gjermanëve me Bellingham për të ardhmen e tij vazhdojnë të vonohen – ato fillimisht ishin planifikuar për në janar – ka një pranim në rritje në klub se ata nuk do të jenë në gjendje ta bindin atë të qëndrojë.

Madridi ka disa muaj që po punon për nënshkrimin e Bellingham. Në mars, AS raportoi se Los Merengues kishte dërguar një përfaqësues në Gjermani për t’u ulur me lojtarin dhe për t’ia shitur klubin atij.

Vizita duket se ka qenë produktive, pasi Bellingham tani ka zgjedhur Madridin në vend të Cityt, i cili u shfaq si konkurrent kryesor i klubit, pasi Liverpool i dha fund interesit të tyre.

Madridi vazhdon të renovojë opsionet e mesfushës

Ardhja e Bellingham në La Liga do të përfaqësonte hapin e fundit në përpjekjet e Madridit për të sjellë gjak të freskët në mesfushë. Luka Modric dhe Toni Kroos mund të qëndrojnë të dy në Bernabeu për një sezon tjetër, por dyshja veterane po i vjen fundi i karrierës së tyre.

Bellingham do t’i bashkohej Aurélien Tchouaméni, Eduardo Camavinga dhe Fede Valverde, mes brezit të ardhshëm të mesfushorëve të klubit.

Anglezi është vendosur si një nga yjet e Bundesligës dhe një ndeshje në kombëtaren e tij. Këtë sezon, ai ka bërë 39 paraqitje për Dortmundin – duke shënuar 11 gola dhe duke dhënë shtatë asistime – dhe forma e tij e mirë i ka ndihmuar njerëzit e Edin Terzic të jenë në krye të ligës gjermane. Sigurimi i titullit vendas do të ishte mënyra e përsosur për ta mbyllur karrierën e tij në Dortmund.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika