Bislimi: Do të vazhdojmë të punojmë drejt anëtarësimit të plotë në NATO

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, ka thënë se Qeveria e Kosovës do të vazhdojë të punojë drejt anëtarësimit të plotë në NATO

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi.

Miratimin e avancimit të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhguese në anëtare të asocuar, zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, e ka quajtur lajm të mirë.

Me anë të një postimi në “X”, Bislimi tha se Qeveria e Kosovës do të vazhdojë të punojë drejt anëtarësimit të plotë në këtë organizatë.

“Kuvendi Parlamentar sot votoi pro dhënies së statusit të Kosovës anëtare të asociuar. Ky është një lajm i shkëlqyer për popullin tonë dhe Republikën tonë. Ne do të vazhdojmë të punojmë drejt anëtarësimit dhe integrimit të plotë në organizatë”, shkroi Bislimi.

 

Ndryshe, Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhguese në anëtare të asocuar.

Shumica e vendeve kanë votuar për, një votë ka qenë kundër dhe 14 vende tjera kanë abstenuar, në takimin e Asamblesë që po mbahet në Sofje të Bullgarisë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika