Borrell thotë se dëmtimi i Nord Stream 1 dhe 2 është i qëllimshëm

Pas dëmtimit të Nord Stream 1 dhe 2, Josep Borrell e ka quajtur dëmtim të qëllimshëm

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian(BE) për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka komentuar dëmtimin e tubacioneve Nord Stream 1 dhe 2 që ka rezultuar në rrjedhje në ujërat ndërkombëtare të Detit Baltik.

Ai nëpërmjet një njoftimi në Twitter ka thënë se këto incidente nuk janë rastësi.

“Të gjitha informacionet e disponueshme tregojnë se rrjedhjet janë rezultat i një veprimi të qëllimshëm. Ndërprerja e qëllimshme e infrastrukturës energjetike evropiane është krejtësisht e papranueshme dhe do të përballet me një përgjigje të fortë dhe të bashkuar” ka shkruar Borrell.

Edhe ministri norvegjez i Naftës dhe Energjisë, Terje Aasland, ka thënë të martën se informacioni fillestar i marrë në lidhje me rrjedhjet tregonte “akte sabotimi”.

Gjithashtu, edhe kryeministrja suedeze, Magdalena Andersson, dhe homologia e saj daneze, Mette Frederiksen, të dyja thanë se incidenti ka të ngjarë të ishte “i qëllimshëm”, por minimizuan mundësinë e një kërcënimi ushtarak.

Të dy tubacionet kanë qenë pika deabti në një luftë të përshkallëzuar energjetike midis kryeqyteteve evropiane dhe Moskës që ka goditur ekonomitë kryesore perëndimore, ka rritur çmimet e gazit dhe ka ndezur një kërkim për furnizime alternative të energjisë.

Rrjedhjet misterioze në tubacionet ruse të gazit

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika