Brittney Griner është dënuar me 9 vjet burg në Rusi

Ylli amerikan i basketbollit për femra, Brittney Griner, u dënua për kontrabandë droge në Rusi me nëntë vjet burg

Brittney Griner

Brittney Griner është dënuar me 9 vjet burg nga një gjykatë në Rusi, siq po deklarojnë autoritet ruse për kontrabandim të qëllimshëm droge.

Ky rast ka ngritur shqetësime se Griner po përdoret si një peng politik në luftën e Rusisë kundër Ukrainës.

Gjyqtarja Anna Sotnikova e gjykatës së qytetit Khimki dha dënimin dhe e gjobiti Grinerin me 1 milion rubla, ose rreth 16,400 dollarë.

Ajo tha se gjykata mori parasysh pranimin e pjesshëm të fajit nga Griner, pendimin për veprën, gjendjen shëndetësore dhe aktivitetet bamirëse.

Ndërsa, prokurorët kishin kërkuar që ajo të dënohej me 9.5 vjet burg, njofton CNN.

Vendimi vjen rreth gjashtë muaj pasi 31-vjeçarja u arrestua në një aeroport të Moskës dhe u akuzua nga prokurorët rusë se u përpoq të kontrabandonte më pak se 1 gram vaj kanabisi në bagazhin e saj.

Dy herë fituesja e medaljes së artë olimpike të basketbollit të SHBA-së u deklarua fajtore për akuzat për drogë muajin e kaluar dhe tha se ajo e paketoi aksidentalisht drogën ndërsa ishte me nxitim.

Kurse, avokatët e Griner, Maria Blagovolina dhe Alexander Boykov, kanë thënë në një deklaratë me shkrim se do të apelojnë vendimin dhe kritikuan gjykatën për injorimin e provave të tyre. Ata kanë 10 ditë kohë për të apeluar vendimin.

Asnjë marrëveshje me SHBA-në, për shkëmbimin e Griner dhe të tregtarit të armëve Bout, thotë Rusia

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika