Asnjë marrëveshje me SHBA-në, për shkëmbimin e Griner dhe të tregtarit të armëve Bout, thotë Rusia

Nuk është arritur akoma ndonjë marrëveshje për shkëmbimin e të burgosurve mes SHBA-së dhe Rusisë. Reuters transmeton se bisedimet për shkëmbimin e të burgosurve kanë vazhduar për disa kohë, por pa rezultat

Brittney Griner
Brittney Griner
Rusia ka bërë të ditur se nuk ka arritur akoma një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara të Amerikës(SHBA) për shkëmbimin e të arrestuarve, yllin të basketbollit amerikan, Brittney Griner, dhe një ish-marinisti të quajtur nga prokurorët amerikanë sikurse “një nga tregtarët më pjellorë të armëve në botë”.
Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, ka thënë të mërkurën se Shtetet e Bashkuara i kanë bërë një “ofertë thelbësore” Rusisë për të liruar qytetarët amerikanë të mbajtur në Rusi.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, shprehu habinë për komentet publike nga Blinken.

Rusia i ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se diskutime të tilla më së miri kryhen privatisht.

“Deri më tani, nuk ka marrëveshje në këtë fushë,” u tha Peskov gazetarëve në Moskë.

“Kur diskutoni tema të tilla, ju nuk kryeni sulme informacioni.”

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, ka thënë se bisedimet për shkëmbimin e të burgosurve kanë vazhduar për disa kohë, por pa rezultat.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, është nën presion muajt e fundit nga familjet e pengjeve dhe të burgosurve amerikanë, të cilët i kanë kërkuar atij të ndërhyjë personalisht për të sjellë në shtëpi të dashurit e tyre.

Kjo mund të shpjegojë vendimin e ShBA-së për t’i bërë publike negociatat.

Oferta e SHBA-së është bërë publike javë më parë, transmeton “Reuters“.

Price ka thënë se Rusia ka pranuar një kërkesë të SHBA-së për të pasur një telefonatë midis Blinken dhe ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, dhe se Shtetet e Bashkuara ende presin që telefonata të bëhet në ditët në vijim.

Për dy ish-armiqtë e Luftës së Ftohtë, që tani po përballen me marrëdhëniet më të këqija në një brez për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, shkëmbimi do të shënonte një nga shkëmbimet më të jashtëzakonshme të të burgosurve në historinë e tyre.

Griner, një fituese e medaljes së artë olimpike dy herë dhe një yll i Shoqatës Kombëtare të Basketbollit të Grave (WNBA), u ndalua në aeroportin Sheremetyevo të Moskës më 17 shkurt me fishekë vape që përmbanin vaj hashashi në bagazhin e saj.

Griner është deklaruar fajtor për akuzat kundër saj, por ka mohuar se ajo kishte për qëllim të shkelte ligjin rus.

“Unë e pranoj fajin për shkak të veprimeve që kanë ndodhur, por përsëri, nuk kam ndërmend të kontrabandoj apo të sjell ndonjë substancë në Rusi,” i tha Griner në një gjykate ruse, të mërkurën.

Griner tha se ajo ende nuk e kuptonte se si fishekët e avullit që përmbanin vaj hashash mund të kishin përfunduar në bagazhin e saj.

Seanca e radhës është caktuar për në 2 gusht.

Griner nuk ka gjasa të shkëmbehet derisa të ketë një vendim, i cili mund të ndodhë deri në mes të gushtit, thanë avokatët e saj.

“Nga pikëpamja juridike, një shkëmbim është i mundur vetëm pas një vendimi gjyqësor,” tha në një deklaratë avokatja e Griner në Rusi, Maria Blagovolina.

Ndërsa, Amerikani tjetër, ish-marinsi Paul Whelan, i cili mban pasaporta amerikane, britanike, kanadeze dhe irlandeze, u dënua në vitin 2020 me 16 vjet burg pasi u dënua për spiunazh.

Rusia ka thënë se Whelan u kap me informacion të klasifikuar në një dhomë hoteli në Moskë, ku agjentët e Shërbimit Federal të Sigurisë e ndaluan atë më 28 dhjetor 2018.

Ai mohon të ketë kryer spiunazh.

Bout, një ish-përkthyes ushtarak sovjetik për të cilin Shtetet e Bashkuara kanë thënë se është bërë një nga tregtarët më të shquar të armëve në botë, po vuan një dënim me 25 vjet burg.

Sipas prokurorëve amerikanë, subjekti i librit “Tregtari i vdekjes” dhe frymëzimi për personazhin e aktorit, Nicolas Cage, në filmin “Lord of War” të vitit 2005, Bout furnizoi me armë të shkallës ushtarake zonat e konfliktit në mbarë botën.

Bout u arrestua në Bangkok në vitin 2008 në një operacion në të cilin informatorët e Administratës Amerikane të Zbatimit të Drogës u paraqitën si përfaqësues të grupit rebel kolumbian “Forcat e Armatosura Revolucionare të Kolumbisë”, ose “FARC”.

Rusia ka thënë se çështja kundër tij është sajuar nga shërbimet speciale të SHBA-së.

Një juri në vitin 2011 e shpalli Bout fajtor për akuzat që përfshijnë komplot për të vrarë shtetas dhe oficerë amerikanë dhe komplot për të blerë dhe përdorur raketa kundërajrore.

Ai u dënua në vitin 2012 me 25 vjet burg.

Basketbollistja amerikane pranon fajësinë në gjykatën ruse

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika