Çeku për banerin “Kosova është Serbi”: Dinjiteti i shtetit të Kosovës është mbi çdo provokim

Për banellën "Kosova është Serbi" që u shfaq nga tifozët gjatë ndeshjes së sotme mes Kosovës dhe Rumanisë, ministri Çeku ka thënë se "dinjiteti i shtetit ë Kosovës është mbi çdo provokim"

Hajrulla Çeku

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka reaguar për banellën “Kosova është Serbi”, që u shfaq nga tifozët gjatë ndeshjes së sotme mes Kosovës dhe Rumanisë.

Përmes një postimi, ministri Çeku ka thënë se “dinjiteti i shtetit të Kosovës është mbi çdo provokim”.

“Teksa djemtë tanë e vazhdojnë lojën me zemër e profesionalizëm, dinjiteti i shtetit të Kosovës është mbi çdo provokim. Shkëlqeni sonte”, ka shkruar ministri Hjarulla Çeku.

Ndeshja ndërmjet Rumanisë dhe Kosovës është ndërprerë për shkak të banerave fyese të vendosura nga tifozët e rumunë ku shkruan “Kosova është Serbi”.

Lexo dhe: Ndërpritet ndeshja Kosovë – Rumani, tifozët rumunë provokojnë me banera “Kosova është Serbi”

Tifozët e Rumanisë gjithashtu e kanë fishkëllyer himnin e Kosovës.

Pas shfaqjes së banerit futbollisti Mërgim Vojvoda ka zgjedhur një formë për t’iu përgjigjur.

Lexo dhe: Mërgim Vojvoda i përgjigjet me shqiponje parullave “Kosova është Serbi”

Si formë për t’iu përgjigjur tifozëve, Vojvoda ka zgjedhur të bëjë shqiponjën.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika