Çeku reagon pas provokimit të serbëve në Katar: Mesazhe gjenocidale e urrejtjeje ndaj Kosovës

Para ndeshjes me kombëtaren e Brazilit, në zhveshtoren e kombëtares së Serbisë është vendosur një flamur, ku shihej harta e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb, me mbishkrimin “Nuk ka dorëzim”, për këtë ka reaguar ministri Çeku duke thënë se këto imazhe të turpshme shfaqin mesazhe urrejtje, ksenofobike dhe gjenocidiale ndaj Kosovës duke shfrytëzuar platformën e FIFA-s

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, ka reaguar për veprimin e kombëtares së Serbisë, futbollistët e së cilës kishin vendosur hartën e Kosovës në flamurin serb.

Ai ka thënë se këto imazhe të turpshme shfaqin mesazhe urrejtje, ksenofobike dhe gjenocidiale ndaj Kosovës duke shfrytëzuar platformën e FIFA-s.

“Pamje të turpshme nga zhveshtorja e Serbisë, duke shfaqur mesazhe urrejtjeje, ksenofobie dhe gjenocidale ndaj Kosovës, teksa shfrytëzojnë platformën e Kupës Botërore”, ka shkruar Çeku në Twitter.

Ai theksoi se pret veprime konkrete nga FIFA pasi Federata e Futbolli të Kosovës është një anëtare me të drejtë të plota në FIFA dhe UEFA.

“Presim veprime konkrete nga FIFA duke marrë parasysh se FFK-ja është anëtar i plotë i FIFA-s dhe UEFA-s”, ka shtuar Çeku.

FFK paraqet ankesë në FIFA për vendosjen e hartës së Kosovës në flamurin e Serbisë

Para ndeshjes me kombëtaren e Brazilit, në zhveshtoren e kombëtares së Serbisë është vendosur një flamur, ku shihej harta e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb, me mbishkrimin “Nuk ka dorëzim”.

Gjithashtu Federata e Futbollit e Kosovës, ka paraqitur ankesë në FIFA për veprimin e kombëtares së Serbisë, futbollistët e së cilës e kishin vendosur hartën e Kosovës në flamurin serb.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Të fundit nga rubrika