Chollet-Kurtit: Shtyrja e gjobave, rruga më e mirë për avancimin e integrimit evropian dhe euroatlantik të Kosovës

Faza e dytë e vendimit të Qeverisë së Kosovës, për targat paligjshme, është kërkuar që të shtyhet nga nënsekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Derek Chollet

Këshilltari Special në Departamentin Amerikan të Shtetit, Derek Chollet

Nënsekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Derek Chollet, ka thënë se ka kërkuar nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nëpërmjet një bisedë telefonike që ky i fundit ta shtyjë fazën e dytë të vendimit për targat e paligjshme “KM”.

“Shtyrja e gjobave të targave, mbajtja e derës së hapur për kthimin e serbëve të Kosovës në institucione dhe fokusimi në dialogun për normalizim me Serbinë, rruga më e mirë për avancimin e integrimit evropian dhe euroatlantik të Kosovës”, ka shkruara në Chollet në Twitter.

“Ka biseduar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për shmangien e përshkallëzimit të mëtejshëm: shtyrja e gjobave të targave, mbajtja e derës së hapur për kthimin e serbëve të Kosovës në institucione dhe fokusimi në dialogun për normalizim me Serbinë, rruga më e mirë për avancimin e integrimit evropian dhe euroatlantik të Kosovës”, ka shkruar Chollet.

Chollet ka përfunduar thënë se duhet të shmanget përshkallëzimi.

Kurti zhvillojë telefonike me nënsekretarin e shtetit, Chollet, për domosdoshmërinë e një marrëveshje me Serbinë

Ndërsa kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka thënë se nënsekretarin e shtetit Chollet kanë biseduar edhe për situatën e sigurisë në Kosovë edhe për sundimin e ligjit.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka njoftuar se gjatë një bisede telefonike me nënsekretarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Derek Chollet, kanë biseduar për marrëveshjen finale në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë.

Sipas Kurit, normalizimi i marrëdhënieve me në mes të dy vendeve  bëhet me njohje reciproke.

‘Bisedë e sinqertë dhe e rëndësishme telefonike me nënsekretarin e shtetit Derek Chollet për domosdoshmërinë e një marrëveshjeje të plotë të normalizimit me Serbinë në qendër të njohjes reciproke, me fokus situatën e sigurisë në Kosovë së bashku me sundimin e ligjit”, ka shkruar Kurit në Tëitter.

I pari qeverisë së Kosovës ka përfunduar duke thënë se nënsekretarin e shtetit Chollet kanë biseduar edhe për situatën e sigurisë në Kosovë edhe për sundimin e ligjit.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika