Çitaku: Hapi dyert e shkollave kryeministër, çelësat i ke në dorë ti

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Kurti drejtuar udhëheqësve të grevës, të cilët i ka quajtur sindikalistë të PAN-it. Çitaku ka theksuar se Kurti është kryeministër i Kosovës dhe jo i Lëvizjes Vetëvendosje, por fatkeqësisht, sipas saj, ai nuk po sillet si i tillë

Vlora Çitaku, Nënkryetare e Partisë Demokratike të Kosovës

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, përmes një postimi në Facebook, ka reaguar në lidhje me deklaratën e kryeministrit Kurti, i cili drejtuesit e grevës në arsim i ka quajtur sindikalistë të PAN-it.

Çitaku ka shkruar se në vend të zgjidhjes së kësaj situate, kryeministri paska vendosur t’u përgjigjet grevistëve, duke i quajtur sindikalistë të PAN-it.

“Në vend se të ulet e të bëjë zgjidhje, Kurti paska vendosur edhe sot të thumbojë mësueset dhe arsimtarët tanë”.

“Njëhere, njerëzit e VV e quajtën kryesindikalistin njeri të Serbisë, e sot, Kryeministri i paska quajtur sindikatat ‘sindikata të PAN-it’”, ka shkruar Çitaku.

Ndër të tjera, nënkryetarja e PDK-së, i është drejtuar kryeministrit, duke i thënë që jo të gjithë ta kanë frikën dhe të nështrohen.

“Si duket Kurti e ka problem ta kuptojë që në Kosovë ka organizata, sindikata, media, shoqata të pavarura, të cilat nuk nënshtrohen. Si duket e ka problem të kuptojë që ka njerëz që vendimet i marrin vetë. Si duket e ka telashe ta pranojë që jo të gjithë ia kanë frikën”, ka vijuar më tej.

Çitaku ka theksuar se Kurti është kryeministër i Kosovës dhe jo i Lëvizjes Vetëvendosje, por fatkeqësisht, sipas saj, ai nuk po sillet si i tillë, duke shtuar se fëmijët janë në shtëpi që nga 25 gushti dhe se hapja e shkollave është në dorë të kryeminstrit.

 

Kurti flet për drejtuesit e grevës, i quan sindikalistë të PAN-it

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika