Cramon: Nuk ishin as të lira as të drejta zgjedhjet në Serbi

”Zgjedhjet në Serbi nuk ishin as të lira e as të drejta”.

Kështu ka shkruar Eurodeputetja dhe Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon në blogun e saj personal, duke theksuar faktin e raportimit të shumë parregullsive gjatë zgjedhjeve në Serbi, që sipas saj, kanë penguar shprehjen e vullnetit të lirë dhe kanë parandaluar një mjedis të drejtë konkurrues.

Presioni i drejtpërdrejtë ndaj votuesve që punojnë në administratën publike, keqpërdorimi i mediave dhe burimeve shtetërore, sulmi fizik ndaj liderit të opozitës Pavle Grboviq dhe kontrollorëve të zgjedhjeve të koalicionit MORAMO, si dhe mbyllja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në natën e zgjedhjeve ishin disa nga shkaqet që, sipas Cramon – it, çojnë deri në pamundësinë për të pasur një zgjedhje të lirë dhe të drejtë.

zgjedhjet në Serbi, mars 2022

Më tej, Cramon ka komentuar edhe çështjen e fshirjes së emrave nga listat zgjedhore të mbi 6 mijë shqiptarëve të Luginës së Preshevës, duke e cilësuar këtë dikuri të papranueshme dhe cenim themelor i të drejtave të njeriut.

”Duke aspiruar për t’u anëtarësuar në BE, Serbia duhet së pari t’u përmbahet vlerave të saj themelore. SNS në pushtet dhe presidenti i rizgjedhur, Aleksandar Vučić kanë mandatin e rinovuar dhe si rrjedhojë detyrën për të rivendosur demokracinë dhe shtetin e së drejtës dhe për të marrë sriozisht reformat e procesit të integrimit në BE”, ka shkruar Cramon.

Ajo shton se Serbia, gjithashtu duhet të përafrohet plotësisht me sanksionet e BE-së kundër Rusisë, pas luftës së Putinit kundër Ukrainës, që të mos përballet me pasoja të rënda politike dhe financiare, nëse dëshiron të vazhdojë rrugën e saj të anëtarësimit në BE.

Aleksandar Vučić, presidenti i Serbisë

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika