Dieta antiinflamatore lufton gripin në stinën e dimrit

Stina e dimrit është mbartësja e shumë sëmundjeve dhe virusëve që prekin sistemin imunitar.

Njerëzit përdorin medikamente kur ballafaqohen me gripin, por, pak prej tyre e dinë që sëmundjet e lehta mund të mbahen larg, nëse marrim ushqimet e duhura, antiinflamatore duke përfshirë edhe ushqimet e dietës mesdhetare.

Preferohet më shumë të konsumohen: domatet, vaji i ullirit, spinaqi, sallata, lakra, salmon  e të tjerë.

Ushqimet antiinflamatore janë të pasura me antioksidantë dhe kanë veti mbrojtëse dhe rigjeneruese për organizmin. Ndërsa, perimet janë të pasura me polifenolë që mbrojnë organizmin.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika