Dieta antiinflamatore lufton gripin në stinën e dimrit

Stina e dimrit është mbartësja e shumë sëmundjeve dhe virusëve që prekin sistemin imunitar.

Njerëzit përdorin medikamente kur ballafaqohen me gripin, por, pak prej tyre e dinë që sëmundjet e lehta mund të mbahen larg, nëse marrim ushqimet e duhura, antiinflamatore duke përfshirë edhe ushqimet e dietës mesdhetare.

Preferohet më shumë të konsumohen: domatet, vaji i ullirit, spinaqi, sallata, lakra, salmon  e të tjerë.

Ushqimet antiinflamatore janë të pasura me antioksidantë dhe kanë veti mbrojtëse dhe rigjeneruese për organizmin. Ndërsa, perimet janë të pasura me polifenolë që mbrojnë organizmin.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika