Dyshohet se Ivanoviq ia vrau tre anëtarë të familjes, Sejdiu i drejtohet Kurtit: Turp të kesh

Tefik Sejdiut dyshohet se i janë vrarë tre anëtarë të familjes nga politikani serb, Oliver Ivanoviq, në masakrën në Mitrovicë më 14 prill. Ai ka thënë se kryeministri Kurti duhet të kërkojë falje për deklaratën e lëshuar në pesëvjetorin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit

Në protestën e organizuar nga fëmijët e dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për t’i kundërshtuar deklaratat e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, që i kishte bërë në pesëvjetorin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit, ka marrë pjesë edhe Tefik Sejdiu.

Sejdiut dyshohet se i janë vrarë tre anëtarë të familjes nga politikani serb, Oliver Ivanoviq, në masakrën në Mitrovicë më 14 prill.

Për këtë, Sejdiu në fjalën e tij të shkurtër tha se kryeministri Kurti duhet të kërkojë falje për deklaratën e tij të lëshuar për Ivanoviqin.

“Unë jam dëshmitar kryesor kundër Ivanoviqit që e ke shpallur hero, marre duhet të të vijë, kryeministër kërko falje, turp të kesh, marre për ty kryeministër”, tha Sejdiu.

Tefik Sejdiu

Kurti, nuk e kishte përmendur faktin se Ivanoviq ishte dënuar për krime lufte ndaj shqiptarëve, por vetëm kishte thurur lavde për ish-politikanin serb.

Protesta po mbahet para Qeverisë së Kosovës, në pankartat që po mbajnë në duar protestuesit shkruhet  “Kryeministër, mos na shkel në gjak, stop devijimit të historisë”, “Ivanoviqi vrau shqiptarë mos e amnisto”, “Kryeministër mos i glorifiko kriminelët”, “Kryeministër kurrë si dhe asgjë Kosovës, dorëhiqu”, “Me gjak e atdhe nuk bëjmë kompromis” e shumë të tjera.

“Ivanoviqi vrau shqiptarë” – nis protesta kundër deklaratës së Kurtit

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

Të fundit nga rubrika