Emisari gjerman pas takimit me Kurtin: Gjermania dhe Kosova duan ta bëjnë të suksesshëm Procesin e Berlinit

Emisari gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka deklaruar se Gjermania dhe Kosova duan ta bëjnë më të suksesshëm Procesin e Berlinit. Po ashtu, ai ka mbështetur dialogun Kosovë-Serbi të udhëhequr nga Bashkimi Evropian

Emisari gjerman, Manuel Sarrazin dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Përfaqësuesi Special i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Gjermania dhe Kosova duan ta bëjnë më të suksesshëm Procesin e Berlinit.

Po ashtu, ai e ka quajtur Kurtin mik dhe partner, dhe ka mbështetur dialogun Kosovë-Serbi të udhëhequr nga Bashkimi Evropian.

“Dje u takova me Albin Kurtin në Prishtinë. Gjithmonë është mirë të jesh në Kosovë dhe të flasësh me të si mik e partner. Gjermania dhe Kosova duan ta bëjnë të suksesshëm Procesin e Berlinit. Bundestagu gjerman mbështet dialogun e udhëhequr nga BE-ja dhe Mirosllav Lajçak në të gjitha mënyrat”, ka shkruar Sarrazin në Twitter.

Takimin e së mërkurës e kishte bërë të ditur Zyra e Kryeministrit, në njoftimin për media thuhej se Kurti kishte shprehur mirënjohjen për bashkëpunimin e ngushtë mes dy vendeve dhe mbështetjen e vazhdueshme të Gjermanisë për procesin e integrimit evropian të Kosovës.

Në takim ishte diskutuar për marrëdhëniet rajonale, duke theksuar rëndësinë e jetësimit të tregut të përbashkët rajonal në kuadër të Procesit të Berlinit.

Gjithashtu, Kurti ritheksoi se qëllimi i dialogut nga i cili duhet të përfitojnë qytetarët e të dyja vendeve duhet të jetë arritja e një marrëveshjeje ligjërisht të obligueshme me njohjen reciproke në qendër, sipas njoftimit nga zyra e kryeministrit.

Ndërkaq, Kurti, të mërkurën është takuar edhe me Ambasadorin e Shtetit të Katarit, Ali bin Hamad Al Marri, me të cilin ka diskutuar për bashkëpunimin ekonomik dhe për mundësitë e investimeve në Kosovë.

Kurti takohet me emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, diskutojnë për Procesin e Berlinit

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika