Ferrari zbulon makinën e re të Formula 1 të vitit 2024

Ferrari zbulon një ridizajnim me shumicë të makinës së tyre F1 për vitin 2024 teksa synojnë të luftojnë Red Bull-in

Ferrari lansoi makinën e tyre të re për sezonin e ardhshëm 2024.

Ferrari ka zbuluar makinën “plotësisht të re” që ata shpresojnë se do t’i kthejë në rrugët e rregullta fituese të garave në F1 2024.

Dymbëdhjetë ditë pasi mahniti botën e sportit duke nënshkruar me Lewis Hamilton në ekip nga viti i ardhshëm, duke nënvizuar ambiciet e tyre për t’u rikthyer në majën e sportit në sezonet e ardhshme, fokusi i Scuderia u kthye në fushatën e ardhshme dhe fillimin e sfiduesit të tyre të fundit, SF-24.

Duke shfaqur një ngjyrim të modifikuar me vija të verdha dhe të bardha, të cilat i shtohen ngjyrës së kuqe të famshme botërore të skuadrës italiane, Ferrari thotë se vetë makina “thyen traditën” e dy sezoneve të fundit të epokës aktuale të rregullave teknike të F1, pasi ato synojnë të përmirësojnë drejtimin dhe drejtimin dhe performanca e përgjithshme për shoferët Charles Leclerc dhe Carlos Sainz.

“Çdo zonë e makinës është ridizajnuar”, tha Enrico Cardile, drejtori teknik i shasisë së ekipit, raporton Sky Sports.

Ferrari ra nga e dyta në të tretin në Kampionatin e Konstruktorëve të F1 vitin e kaluar, por makina e vitit 2023 tregoi premtime në fund të sezonit, duke pretenduar më shumë pole pozita (pesë) sesa Red Bull në nëntë garat e fundit dhe duke fituar GP të Singaporit, e vetmja nga 22 raundet e sezonit të kaluar të pa fituara nga një prej makinave të arratisura të kampionëve të botës.

Por një përpjekje për të çrrënjosur mospërputhjen e sezonit të kaluar dhe për të lejuar performancë më të madhe të pikut në gara, ka qenë një fokus kyç i 2024-ës.

Leclerc, i cili në janar nënshkroi një kontratë të re për të qëndruar me ekipin deri në vitin 2025 e më tej, kur do t’i bashkohet shtatë herë kampioni Hamilton në një formacion të suksesshëm.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika