Gërvalla e cilëson hap të rëndësishëm forumin ekonomik me Portugalinë

Sot hapet Forumi i parë i Biznesit Kosovë – Portugali, në hapje të këtij forumi do të marrin pjesë ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz, nënkryetarja e kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci dhe nënkryetari i Kuvendit të Portugalisë, Marcos Perestrello.

Sot hapet Forumi i parë i Biznesit Kosovë – Portugali.

Në hapje të këtij forumi do të marrin pjesë ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz, nënkryetarja e kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci dhe nënkryetari i Kuvendit të Portugalisë, Marcos Perestrello.

Gërvalla, përmesa një postimi në “Facebook”, ka shkruar se mbrëmë priti së bashku me ministrin Krasniqi, mënkryetaren e Kuvendit, Saranda Bogujevci, deputeten Mimoza Kusari dhe bashkëpunëtorë tjerë, nënkryetarin e Parlamentit Portugez, Marcos Perestrello dhe 23 përfaqësues të shquar të bizneseve portugeze, të cilat për herë të parë sot marrin pjesë në Forumin Ekonomik mes Kosovës dhe Portugalisë.

Teksa thotë se ky forum është i rëndësishëm në aspektin e forcimit të lidhjeve dhe bashkëpunimit ekonomik mes Kosovës dhe Portugalisë.

“Ky forum shënon një hap të rëndësishëm drejt forcimit të lidhjeve dhe bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve tona. Jam e entuziazmuar për mundësitë që ky bashkëpunim do të sjellë në të ardhmen në zhvillim ekonomik dhe fuqizimin e lidhjeve mes dy shteteve tona.”

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika