Gjashtë ushqimet që ulin tensionin

Tensioni i lartë i gjakut është një gjendje shëndetësore nga e cila vuajnë një numër i konsiderueshëm i popullësisë. Ai mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin, veshkët dhe jo vetëm.

Po dëshiruat të shmangni ngritjen e tensionit, atëherë duhet të jeni dorështrënguar në përdorimi i kripës, i mishërave, turshive, ëmbëlsirave dhe pijeve energjike. Mirëpo, është e dobishme të dimë se cilat janë disa nga ushqimet që ndihmojnë në uljen e tij.

Bananja: është burim i shkëlqyeshëm i kaliumit dhe si e tillë, ngrënia e saj ul nivelin e koncentrimit të vlerave të natriumit në trup duke ulur kështu edhe tensionin e gjakut.

Avokado: përveç, përmbajtjes së kaliumit, përmban sasi të yndyrës së pangopur e cila rrit nivelin e kolesterolit të mirë në gjak. Kolesteroli i keq njihet për efektin e bllokimit të enëve të gjakut. Mirëpo, duhet pasur parasysh që avokadot kanë përmbajtje të lartë kalorike dhe ngrënia e tyre duhet të jetë e matur.

Spinaqi:është i pasur me fibra që e mbajnë konstant tensionin e gjakut. Mund ta konsumoni në kombinim me shumë ushqime tjera.

Domatja: përveç përmbajtjes së kaliumit, është e pasur me likopen. Ky i fundit është një antioksidant i njohur i cili parandalon oksidimin e kolesterolit të keq dhe ngjitjen e tij në muret e enëve të gjakut. Domatet përveç uljes së tensionit, evitojnë edhe shfaqjen e tij.

Selino: nxjerr sasinë e tepruar të ujit nga gjaku pasi teprica e ujit rrit presionin arterial.

Çokollata e zezë: koncentrimi i lartë i kakos ndihmon në zgjerimin dhe rritjen e elasticitetit të enëve të gjakut. Sado e shijshme, ajo duhet të konsumohet në mënyrë të kontrolluar pasi përmban shumë kalori.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika