Hamza për vërshimet në Mitrovicë: Gjendja është alarmante, rastet për evakuim vazhdojnë të rriten

Kryetari i Mitrovicës, Bedri Hamza, ka thënë se deri më tani janë evakuuar një “numër i konsiderueshëm” familjesh, dhe sipas tij numri i tyre është në rritje

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza, në terren pas vërshimeve. Foto EO

Edhe në komunën e Mitrovicës, si pasojë e vërshimeve nga reshjet e shiut, situata është e tejet e rënduar.

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza, ka thënë për Dukagjinin se deri tani janë evakuuar një “numër i konsiderueshëm” i familjeve, numër i cili vazhdon të rritet.

“Jemi duke evakuuar shumë familje. Është numër i konsiderueshëm i të evaukuuarve, ato vetëm po rriten. Kemi angazhuar të gjitha kapacitetet tona, policinë, zhytësit dhe zjarrfikësit, të gjithë por është aq sasi e madhe e ujit që është vështirë e menaxhueshme”, ka thënë Hamza.

Po ashtu, ai ka deklaruar se gjendja është alarmante dhe shqetësuese, pasi lumenjtë kanë dalë nga shtrati, janë vërshuar shumë fshatra, por edhe pjesë të qytetit.

Pas reshjeve të pandërprera në disa zona në Kosovë kanë ndodhur vërshime. Situata është përkeqësuar në disa komuna, përfshirë, Skenderajn, Drenasin, Pejën, Klinën, dhe Podujevën.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika