Hapet konkursi për Master Planin e Kompleksit Memorial Adem Jashari në Prekaz

Kompleksi memorial "Adem jashari", Prekaz

Është hapur konkursi për hartimin e Master Planit për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz.

Këtë e ka bërë të ditur ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, i cili ka përmendur se nga e enjtja e 25 majit konkursi do të jetë i hapur deri më 7 korrik 2023.

“Ky është ndër proceset dhe projektet më delikate të Republikës sonë, kemi punuar me hapa të sigurt, pa u ngutur, por edhe pa humbur kohë. Nuk do të kursejmë asgjë për të pasur një kompleks memorial të përmasave botërore, çfarë është edhe figura e Adem Jasharit. Një kompleks memorial që do të rrëfejë dinjitetshëm dhe me standard të arrirë artistik rezistencën e popullit dhe luftën për liri, pavarësi e bashkim”, ka shkruar ai.

Gjithashtu, ai ka ofruar informacione më të hollësishme rreth kritereve të aplikimit në lidhje me konkursin. https://e-prokurimi.rks-gov.net/…/DokumentPodaciFrm…

Zogaj: Në mars të vitit 2023 do të nisin punimet në Kullat e Jasharëve

Drejtori i Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale, Bislim Zogaj, më 2 korrik të vitit 2022 kishte deklaruar se Kullat e Jasharëve pritet të rinovohen në fillim të muajit mars, të vitit 2023.

 

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika