Hoxha cilëson Haradinajn si target të lehtë

Ylli Hoxha thotë se Haradinaj është akuzuar, për shkak se është pikë e lehtë e goditshme

Ylli Hoxha, analist

Lidhur me raportin nga organizata amerikane ‘Freedom House’, në të cilën janë akuzuar për krim e korrupsion në Kosovë ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ish-kryeministri Ramush Haradinaj, ka reaguar edhe analisti Yll Hoxha, i ftuar në emisionin ‘Debat Plus‘.

Hoxha thotë se Ramush Haradinaj është fajësuar, pasi e cilëson si një target të lehtë, dhe rikujton debatin mes kryeministrit të Kosovës, Kurtit dhe Haradinaj, debate të cilat Kurti me kënaqësi i pranon, pasi Haradinaj është lehtë për t’u shpartalluar.

”Ramush Haradinaj është pikë e lehtë e goditshme, target i lehtë. Nëse i keni parë debatin në mes Kurtit dhe Haradinajt, Kurti me lehtësi dhe kënaqësi i pranon duelet me të, sepse Haradinaj është i lehtë për t’u shpartalluar në shumë tema, të cilat ai ka hendikepin nga e kaluara”, tha Hoxha.

Ndër të tjerash, ai shtoi se duhen të largohen Thaçi dhe Haradinaj, pasi zbartin etiketën si persona të krimit dhe korrupsionit.

”Për të qenë një garë më e mirë mes opozitës dhe pozitës, dhe një debat shumë më cilësor, unë mendoj se duhet sa më shpejt të largohen këto dy figura që bartin kësi lloj etikete, për zhvillimin e vetë opozitës”, ka përfunduar Hoxha.

Në raportin e Freedom House thuhet:

”Korrupsioni e klientelizmi shpesh bëjnë presion për votë.Biznesmenët e pasur në Kosovë mund të kenë ndikim në zgjedhjet politike të punëtorëve të tyre.

Serbia vazhdon të ushtrojë ndikim me platformën e Listës Serbe, si dhe të zgjedhjeve politike të serbëve etnikë në përgjithësi.

Figurat kryesore politike në Kosovë, përfshirë ish-presidentin Hashim Thaçi dhe ish-kryeministrin Ramush Haradinaj, kanë lidhje me krim të organizuar e korrupsion të nivelit të lartë, që kanë rol të madh në politikë dhe ndikojnë në vendosjen e liderëve kyçë”.

Haradinaj reagon kundër raportit të ‘’Freedom House’’

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika