Ischinger flet për dialogun Kosovë-Serbi: Do të ishte mirë që sugjerimi i vitit 2007 të zbatohej përfundimisht

Wofgang Ischinger

Ish-emisari gjerman në bisedimet Kosovë-Serbi, Wolfgang Ischinger, teksa ka folur për dialogun midis dy vendeve fqinje ka thënë se sugjerimi i vitit 2007, bazuar në modelin e dy Gjermanive, përjashton çështjen e statusit, ndërsa zgjidh çështjet praktike.

Kështu ka deklaruar ai përmes një postimi në llogarinë e tij në Twitter, ku ka shpërndarë edhe një shkrim lidhur me dialogun.

“Do të ishte mirë që sugjerimi ynë i vitit 2007 të zbatohej përfundimisht: Modeli i kontratës dt-dt – përjashtoni pyetjen e statusit, zgjidhni pyetjet praktike”, shkroi ai.

Ndryshe, Kosova dhe Serbia u vizituan nga pesë të deleguar për dialogun.

Kjo pesëshe ndërkombëtare përbëhej nga i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialog, Miroslav Lajçak, i shoqëruar nga emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, i dërguari i posaçëm i Francës, Emmanuel Bonne, ai i Gjermanisë, Jens Plotner, dhe Francesco Talo, këshilltar i kryeministres së Italisë.

Pas një takimi prej më shumë se dy orësh, Lajçak ka theksuar se ka pritur mirëkuptim të mundësisë që jep propozimi i BE-së, teksa ka shtuar se shpreson të shfrytëzohet potenciali i këtij propozimi.

“Qëllimi i këtij takimi ishte të diskutojmë për normalizim, kemi më shumë se dy orë me kryeministrin, takimi ishte i gjatë, jo i lehtë. Është shumë herët për të bërë ndonjë deklaratë dramatike, sepse siç e dini, ne jemi në mes të misionit tonë, pasi e dini që do të vazhdojmë për në Beograd, kështu që nuk mund të them shumë. Kemi pritur mirëkuptim të mundësisë që jep ky propozim, shpresojmë të shfrytëzohet potenciali i këtij propozimi”, ka deklaruar Lajçak.

Ky i fundit e cilësoi vizitën e tij si një “sinjal” për të treguar se sa të vendosur janë ndërkombëtarët në normalizimin e marrëdhënieve në mes Kosovës e Serbisë.

Gjithçka nga vizita e diplomatëve në Prishtinë e Beograd

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika