Italia kualifikohet me gol në minutën e98-të

Kroacia ka dështuar të kalojë në fazën e 16-të më të mirave në Euro 2024, pasi barazoi 1-1 kundër Italisë në kuadër të Grupit B

Italia ka siguruar kalimin në fazën e eliminimit në Euro 2024 në rrethana të jashtëzakonshëm, pasi barazoi në minutën e 98-të të pjesës së dytë të ndeshjes.

Pavarësisht se kroatët e nisën më mirë ndeshjen, ku rrezikuan me anë të Luka Sucic në minutën e pestë, por Gianluigi Donnarumma bëri një pritje fantastike.

Mattia Zaccagni u inkuadrua në minutën e 81-të, ndërsa në minutë ne 98-të të shënoi supergol, t’ia siguruar Italisë kualifikimin nga pozita e dytë në fazën nokaut të Evropianit.

Ai shënoi me goditje të saktë nga distanca për barazimin 1:1.

Para se italianët të barazonin rezultatin, Kroacia ishte në epërsi 1:0 me golin e kapitenit Luka Modriq.

Në fakt, Modriq shënoi golin e epërsisë një minutë pasi humbi penalltinë. Gjuajtjen e Modriqit e priti portieri, Gianluigi Donnarumma.

Por Jo edhe gjuajtjen nga afërsia të minutës së 55-të.

UEFA njoftoi se Modriq u bë golashënuesi më i vjetër i historisë së Evropianit në moshën 38 vjeç e 289 ditë.

 

Kroacia kalon në epërsi, Modriq tund rrjetën Italisë

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika