James Webb teleskopi hapsinor zbulon ujë në një planet të largët

Nasa ka zbuluar se teleskopi hapësinor James Webb ka pikasur shenja uji në një planet më shumë se një mijë vjet dritë larg

Teleskopi hapësinor James Webb zbulon ujin në një planet të largët

Agjencia hapësinore amerikane tha se teleskopi i saj hapësinor miliarda dollarësh “kapi nënshkrimin e ujit” në planetin gjigant të gaztë WASP 96-b, që rrotullohet rreth një ylli 1,150 vite dritë larg.

“Për herë të parë ne kemi gjetur prova të reve në atmosferën e këtij ekzoplaneti”, shkroi NASA në Twitter.

Zbulimi vjen ndërsa NASA, ESA (Agjencia Hapësinore Evropiane) dhe  (Agjencia Kanadeze e Hapësirës) ndajnë grupin e parë të imazheve me ngjyra të plota të kapura nga teleskopi, që përmbajnë imazhet më të thella të universit të marra ndonjëherë.

Imazhet me rezolucion ultra të lartë tregojnë gjithashtu ciklet e jetës yjore dhe galaktikat ndërvepruese.

Zbulimi i fundit jep shpresë se teleskopi hapësinor më i fuqishëm i ndërtuar ndonjëherë mund të ndihmojë në kërkimin e jetës jashtëtokësore apo edhe të zbulojë planetë potencialisht të banueshëm për njerëzit e ardhshëm për t’u banuar.

Ilustrim

Zbulimi i grupit të parë të imazheve nga teleskopi hapësinor James Webb shënon “fillimin e një epoke të re në astronomi”, tha NASA.

“Imazhet e para nga teleskopi hapësinor më i madh dhe më i fuqishëm në botë do të tregojnë Webb në potencialin e tij të plotë, gati për të filluar misionin e tij për të shpalosur universin infra të kuqe”, shtoi agjencia hapësinore.

Zbulohet imazhi i parë me ngjyra të plota nga thellësia e universit

Shija e redaktorit

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Cristiano Cardoso, braziliani i Drenicës

Po stërvit shumë larg nga shtëpia, por në Skenderaj ndihet sikur në shtëpi. Cristiano Cardozo është portieri brazilian i Drenica Futsal, të cilin krahas punës...

Të fundit nga rubrika