Java e Modës në Londër në foto: Naomi Campbell shfaqet surprizë

Foto: GETTY IMAGES

Supermodelja origjinale Naomi Campbell mbylli një vorbull disa ditësh në Javën e Modës në Londër, e cila po festonte 40-vjetorin e saj.

Si zakonisht, rreshtat e parë ishin të mbushura me të famshme që kërkonin pamjet më të mira për t’u përkthyer nga pasarela në tapetin e kuq.

Campbell i lindur në Londër eci në pistën e shfaqjes mbyllëse të Burberry, të mbajtur në Victoria Park, Tower Hamlets, të hënën.

Koleksioni nga stilisti Daniel Lee pa që marka luksoze të zhvendoset drejt veshjeve të jashtme (perfekte për kryeqytetin me shi) përpara një turme të mbushur me yje, duke përfshirë aktorin e Saltburn, Barry Keoghan, redaktoren e Vogue, Dame Anna Wintour dhe yllin e One Life, Joanna Lumley.

Një shesh i madh u ngrit në Victoria Park për të prezantuar koleksionin nga drejtori kreativ i lindur në Bradford, Daniel Lee. Foto: JAMES MANNING/PA MEDIA
Barry Keoghan i Saltburn me londinezët perëndimorë Central Cee dhe yllin e Arsenalit, Bukayo Saka. Foto: GETTY IMAGES

Aktorja, e cila ka luajtur në mënyrë të famshme regjisoren e modës Patsy Stone në sitcomin e BBC Absolutely Fabulous, e kishte marrë veten në pistë për prezantimin e Completedworks të premten.

Në park u vunë re edhe modelet britanike Cara Delevingne, Elizabeth Jagger dhe motra Georgia May Jagger, Iris Law dhe Lila Moss, ndërsa futbollistët me bazë në Londër Bukayo Saka, Martin Odegaard, Son Heung-min, Ben Chilwell, të gjithë i lanë mënjanë rivalitetet e tyre atë mbrëmje.

Skepta me kryeredaktoren e Vogue, Anna Wintour. Foto: GETTY IMAGES
Palltot e leshit artificial të paraqitura në të gjithë pjesën e famshme të Burberry-t në ngjyrë bezhë, të zezë dhe të kuqe u ripërpunuan në një gamë ngjyrash vjeshtore. Foto: JOE MAHER/GETTY IMAGES

Më herët të hënën, stilistja kanadezo-kineze me bazë në Londër dhe Shangai, Susan Fang, zbuloi bashkëpunimin e saj me markën e të brendshmeve Victoria’s Secret.

Ajo e përshkroi temën e Ditës së Shën Valentinit si “një përshtatje magjike”, pasi u martua me burrin e saj në fillim të këtij muaji.

Foto: HENRI NICHOLLS/AFP
Koleksioni i Fang u frymëzua nga luspat, format dhe ngjyrat e krijesave të detit. Foto: GETTY IMAGES

Tema e romancës vazhdoi të dielën teksa Richard Quinn, i cili i përmirësoi aftësitë e tij në Christian Dior dhe Savile Row përpara se të krijonte labelin e tij të njëjtë në vitin 2017, prezantoi një koleksion romantik me temë lulesh.

Foto: HENRI NICHOLLS/AFP
Shfaqja e preferuar mbretërore, sfilata e Quinn-it 2018, ku mbretëresha Elizabeth II e shikonte nga rreshti i parë. Foto: HENRI NICHOLLS

Shfaqja e JW Anderson ishte e veshur për krahasim, ndryshe nga rreshti i parë i mbushur me Bafta. Rosamund Pike ishte ndër yjet që morën pjesë përpara ndarjes së çmimeve të filmit në mbrëmje.

Irlandezi verior është bërë i njohur për gjërat e tij të domosdoshme luksoze, duke përfshirë 585 paund zinxhirë, një prej të preferuarve të famshëm të veshur nga Dua Lipa dhe Emma Corrin, sipas Vogue.

Robert Diament, Tracey Emin dhe Russell Tovey ishin në rreshtin e parë të këtij viti për shfaqjen JW Anderson të mbajtur në Qendrën e Leisure Seymour. Foto: DAVE BENETT/GETTY IMAGES
Anna Wintour, Honey Dijon dhe Charli XCX ishin gjithashtu aty për të parë koleksionin e stilistit të Irlandës Veriore me thurje të mëdha dhe silueta lozonjare. Foto: EAMONN M MCCOMACK/GETTY IMAGES
Modelet e guximshme të Anderson u kombinuan me çanta të thurura dhe çizme të rehatshme. Foto: VICTOR VIRGILE/GAMMA-RAMPHO/GETTY IMAGES

Lidhje të tjera të famshëm përfshinin stilistin Law Roach – i njohur si forca e garderobës pas yllit të Hollivudit Zendaya – parë në ekspozitën e Roksanda të së shtunës në Tate Britain.

Kostumi Roksanda – i cili përfshinte pantallona DHE fund – vazhdoi trendin e shtresave. Foto: GETTY IMAGES

Kostumi i thellë i kumbullës i serialit ishte veshur më parë nga aktorja e Dune 2, raporton The Times , megjithëse nuk mund të përputhej me elegancën e saj cyborg mbresëlënëse të parë në premierëne filmit javën e kaluar.

Një temë më mijëvjeçare vërshoi në koleksionin e së Premtes të frymëzuar nga vajzat MTV It të Masha Popova, i cili duhet t’i bëjë njerëzit e hershëm të viteve ’30 të ndihen si në shtëpi.

Nostalgjia e viteve ’90 dhe ’00 është ende duke shijuar një moment, të ekspozuar këtu (dhe më poshtë) nga stilistja me origjinë ukrainase me bazë në Londër, Masha Popova. Foto: GETTY IMAGES
Foto: GETTY IMAGES

Diku tjetër, shfaqja e Edward Crutchley në Ironmonger’s Hall mori yjet, ose, siç u shpreh ai: “Perëndia i urtë grek Dionis”.

Shfaqja e Edward Crutchley: nuk është shpesh të shihni një cigare në pasarelë. Foto: GETTY IMAGES
Crutchley gjithashtu shfaqi një fustan të guximshëm të prerë. Foto: GETTY IMAGES

Po aq progresiv ishte shfaqja pozitive e trupit të stilistit Sinéad O’Dwyer, e cila shpërtheu klishetë e modës me krenari – duke i dhënë hapësirë ​​modeleve dhe modeleve të guximshme që përfaqësojnë çdo madhësi dhe rrethanë të veshjes.

Foto: GETTY IMAGES
Foto: GETTY IMAGES

Një lloj tjetër guximi mbushi koleksionin e ditës së hapjes së Harris Reed në Tate Britain, i lidhur me couture ekscentrike që thjesht nuk mund të injorohej.

Foto: GETTY IMAGES

Ishte një fillim i përshtatshëm për një kufi tipik që shtynte Javën e Modës në Londër – 40 vjeç. /BBC

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika