Kajtazi: Nuk ka asnjë dyshim që qeveria Kurti është e korruptuar

I ftuar në Debat Plus, Vehbi Kajtazi rendit arsyet se pse qeveria Kurti sipas tij, është një qeveri e korruptuar

“Ana zot ymër me pa çka ka me ndodh”.

Kështu thotë Vehbi Kajtazi pas renditjes së disa arsyeve të cilat sipas tij, tregojnë që nuk ka asnjë dyshim se qeveria Kurti është e korruptuar.

Sipas gazetarit nga “Paparaci”, rasti i parë që ishte një dokumentim i korrupsionit të qeverisë Kurti ishin punësimet në Korporatën Energjetike të Kosovës(KEK)  i cili u vërtetua me anulimin e këtij konkursi.

“Nuk kishte asnjë puntor të punësuar që nuk kishte lidhje familjare apo partiake me VV-në”, thotë Kajtazi, për RTV Dukagjinin.

Për më tepër, Kajtazi thotë që një dëshmi tjetër e këtij siç e quan ai “nepotizmi”, ishte edhe rasti i ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj. Për këtë rast, ai ka theksuar se “nuk them që qeveria Kurti kishte të bënte me pastrimin e parave por me mbrojtjen që ja bëri Presidentja Osmani, ishte një konfirmim i qartë”.

Lidhur me pretendimet e ekzistencës së një afere të këshilltarit të Liburn Aliut, Florent Ramqaj, Kajtazi ka thënë se nuk beson që ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu është i përfshirë në një aferë të tillë duke thënë se “po të ishte i korruptuar, nuk do i’a besonte korrupsionin këtij niveli”.

“Besoj se Liburn Aliu nuk ka qenë në dijeni për një aferë të tillë”, ka theksuar ai.

Njëherësh, ai e ka cilësuar reagimin e Ramqaj si “shumë qesharak”.

Nga ana tjetër, Dardan Gashi, analist, ka thënë se “ideja se qeveria Kurti nuk është e korruptuar është një përrallë.

Bazuar në regjistrimin e treguar, aty ku Berat Buzhala pretendon të tregojë një regjistrim të një telefonate se si një kompani kërkon ryshfet, sipas Visar Ymerit, “nuk ka dilemë nëse kjo është një formë e korrupsionit”, gjersa ka shtuar se është një rast që duhet hetuar.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika