Kalon projektligji për sigurinë e përgjithshme të produkteve

Në seancën e së mërkurës në Kuvendin e Kosovës, me 61 vota për është miratuar projektligji për sigurinë e përgjithshme të produkteve

Kuvendi i Kosovës

Pas diskutimeve të shumta në mes të deputetëve, Kuvendi i Kosovës në seancën e së mërkurës, ka miratuar projektligjin për sigurinë e përgjithshme të produkteve, i propozuar nga ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari.

Në këtë votim kanë marrë pjesë 61 deputetë, ku të gjithë kanë votuar pro këtij projektligji.

Ndërkaq, deputetët e PDK-së kanë vazhduar të kërkojnë dorëheqjen e ministres Hajdari, pasi ajo u dënua nga gjykata për shkak të mosdeklarimit të pasurisë.

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, ka kërkuar shkarkimin e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari.

Kjo për shkak se, sipas Tahirit, ministrja Hajdari nuk e ka deklaruar pasurinë teksa ka renditur një sërë “skandalesh” të bëra, siç thotë Tahiri, nga ministrja e këtij dikasteri.

Kështu ka thënë ai gjatë fjalimit të tij në seancën e Kuvendit të Kosovës, derisa ka shtuar se për PDK-në është e papranueshme që ministrja Hajdari të vazhdojë të qëndrojë në krye të kësaj Ministrie.

“Sa i përket shqyrtimit të këtij projektligji, mjaft i rëndësishëm që prezentohet nga një ministre që tashmë është e dënuar për fshehje të pasurisë ose fshehje të pasurisë. Rrjedhimisht një politikë të tillë e bën mjaft të cenueshme prezentimi i saj nga një ministre që tashmë ka vendim të gjyqësorit që nuk e ka deklaruar pasurinë. Për ne është e papranueshme që të vazhdojë të qëndrojë në sallë, që të vazhdojë ta ushtrojë funskionin e ministres një person që e fsheh pasurinë”, ka thënë ai.

PDK kërkon shkarkimin e ministres Hajdari: E papranueshme të jetë ministre dikush që e fsheh pasurinë

 

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika