KFOR-i monitoron situatën në veri: Kjo rrezikon përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve

Foto nga arkivi, ilustrim

Lidhur me zhvillimet e fundit në veri të vendit, faktorët ndërkombëtarë kanë dënuar veprimet e Qeverisë së Kosovës.

KFOR-i për Portalin Dukagjini ka thënë se është duke e monitoruar nga afër situatën në komunat në veri të Kosovës.

“Kjo është jashtëzakonisht e rrezikshme për procesin e normalizimit dhe rrezikon përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve. KFOR-i dënon me vendosmëri këto akte të njëanshme dhe u bën thirrje të gjitha palëve që të përmbahen nga dhuna që mund të kërcënojë sigurinë në Kosovë”, ka thënë KFOR-i.

KFOR-i ka thënë tutje se koordinimi në mes të aleatëve ndërkombëtarë është thelbësor për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm.

“Prioriteti i parë i KFOR-it mbetet sigurimi i një mjedisi të sigurt, në përputhje me mandatin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Dialogu dhe diplomacia jonë e vetmja rrugë drejt paqes dhe sigurisë së qëndrueshme në Kosovë”, ka shtuar KFOR-i.

Gjatë ditës së djeshme u pengua hyrja e kryetarëve të komunave të veriut në objekte komunale, por me asistimin e Policisë së Kosovës, kryetarët arritën të hyjnë në këto objekte.

Ko situatë nga faktorët ndërkombëtarë është dënuar duke e konsideruar si “masa të dhunshme”.

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika