Knaus: Strategjia aktuale e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi ka dështuar

Strategjia e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi ka dështuar, kështu ka deklaruar Gerald Knaus, nga Iniciativa Evropiane për Stabilitet, teksa ka komentuar përshkallëzimin e tensioneve në veri të Kosovës. Ai ka theksuar rrezikun për lëvizje drejt konfliktit, duke e cilësuar momentin si më të rrezikshmin në Ballkan që nga viti 2001

Gerald Knaus, nga Iniciativa Evropiane për Stabilitet.

Gerald Knaus, nga Iniciativa Evropiane për Stabilitet, ka thënë se strategjia aktuale e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi ka dështuar.

Ai, teksa ka komentuar deklaratat e fundit të zyrtarëve serbë, të cilët kanë thënë se nuk do të marrin pjesë në votim për shkarkimin e kryetarëve në veri, ka renditur disa nga faktet që çuan në përshkallëzim të situatës në veri të vendit.

“Duket si një krizë e cila filloi kur kryetarët e komunave nga Lista Serbe në veri të Kosovës dhanë dorëheqjen në fund të vitit 2022, pikërisht në momentin kur Gjermania dhe Franca kërkuan pranimin e propozimit të tyre për “njohjen de facto” në Beograd… kriza u thellua kur Lista Serbe bojkotoi zgjedhjet e reja në vitin 2023, duke synuar krijimin e një vakumi ligjor në veri të Kosovës pa autoritete lokale ligjore. Kjo nxiti dhunën më të keqe në një kohë të gjatë në rajon, dhe kjo do të vazhdojë. E cila nuk mund të befasojë askënd”, ka shkruar Knaus.

Sipas tij, Beogradi që në fillim ka hedhur poshtë hapur çdo strategji njohjeje “de facto”.

“Beogradi e ka përsëritur këtë, përsëri dhe përsëri: nuk ka marrëveshje. Nuk ka pasur kurrë. Strategjia e BE-së (dhe e SHBA-së) bazohet në analizën e gabuar: që procesi aktual i anëtarësimit në BE i jep BE-së ndikim në Serbi. Nuk bën më. Një arsye e qartë për rrëzimin e ndikimit të BE-së është rrëzimi i politikës së besueshme të anëtarësimit të BE-së për askënd në rajon”, ka shkruar tutje Knaus.

Ndër të tjera, Knaus ka theksuar se e gjithë kjo e bën këtë momentin më të rrezikshëm në Ballkan që nga viti 2001.

Ai gjithashtu ka paralajmëruar për mundësinë e luftërave të reja nëse nuk ka përgjigje adekuate nga BE-ja dhe vendet anëtare.

“Shumë njerëz në të gjithë BE-në ende nuk e shohin ose pretendojnë se nuk e shohin këtë. (Dhe nuk do të zgjidhet duke premtuar pak më shumë para si “plani i rritjes”). Në vend të kësaj, lojtarët kryesorë në rajon presin dhunë të re dhe po përgatiten për të. Nëse Gjermania, Franca dhe BE-ja nuk zgjohen, do të ketë luftëra të reja. Dhe një dështim vërtet katastrofik i BE-së”, ka shkruar Knaus.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika