Koci: Fjalori i BE-së – i ngjashëm me atë të rastit në Banjskë

Politologu Melazim Koci, konsideron se fjalori i Bashkimit Evropian në reagimin e tyre është i ngjashëm me atë të rastit në Banjskë

Politologu Melazim Koci konsideron se fjalori i Bashkimit Evropian në reagimin e tyre pas aksionit policor në veri, është i ngjashëm me atë të rastit në Banjskë.

Në emisionin “Five” në RTV Dukagjini, Koci thotë se nga të gjitha reagimet, në secilën prej tyre, është përmendur mundësia për përshkallëzim të situatës.

“Ajo që është evidente sot nga reagimi unanim i SHBA-ve, BE-së, KFOR-it, Britanisë së Madhe, është dënimi i këtij aksioni. Në secilën nga kumtesat përmendej mundësia e përshkallëzimit të situatës dhe e dyta, fjalori që përdori BE-ja më përkujtoi fillimin e shtatorit të vitit të kaluar para ndërhyrjes së Serbisë në Banjskë, edhe atëherë BE-ja pati fajësuar Kosovën dhe shpalli Serbinë si faktor konstruktiv dhe Serbia e shfrytëzoi atë moment për të goditur”, thotë ai.

Ai thekson se kjo flet “më shumë për shterpësinë e BE-së në raport me dialogun Kosovë-Serbi dhe për njëanshmërinë e tyre”.

“E treta që desha të potencoj është fakti që pavarësisht se dënimi është unanim nga ana e Bashkësisë Ndërkombëtare, jam pak i habitur me ashpërsinë që e ka në kumtesë BE-ja, sepse ka pasuar pas 7 raundeve të dështuara të dialogut dhe pas një refuzimi të Serbisë që të pranojë madje edhe ofertën e Lajçakut. BE-ja këtë e ka heshtur”, shtoi ai.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika