Konjufca i drejtohet Komisionit të Venecias për verifikimin e amendamenteve të Projektligjit për Byronë Shtetërore

Konjufca i është drejtuar sërish Komisionit të Venecias me kërkesën për verifikimin e amendamenteve të Projektligjit për Byronë Shtetërore. Ai ka falënderuar Grupin Punues për përkushtimin dhe punën në këtë nismë me qëllim të luftimit të krimit të organizuar dhe korrupsionit

Glauk Konjufca, kryetar i Kuvendit të Kosovës

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca i është drejtuar sërish Komisionit të Venecias, me kërkesën për verifikimin e amendamenteve të shtunën e 18 nëntorit, për të parë nëse janë adresuar të gjitha rekomandimet e tyre lidhur me këtë Projektligj.

Ndërmjet një postimi në Facebook, Konjufca ka bërë të ditur se e ka bërë këtë pas përfundimit të punës së Grupit Punues në Projektligjin për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme dhe njëherit, në dakordim me Ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu.

“Pas përfundimit të punës së Grupit Punues në Projektligjin për Byronë Shtetërore për Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme, në koordinim me Ministren e Drejtësisë, dje i jam drejtuar sërish Komisionit të Venecias, me kërkesën për verifikimin e amendamenteve, nëse janë adresuar të gjitha rekomandimet e tyre lidhur me këtë Projektligj”, ka shkruar Konjufca.

Krahas kësaj, Konjufca ka falënderuar Grupin Punues për përkushtimin dhe punën në këtë nismë me qëllim të luftimit të krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Të enjten e 14 korrikut, në seancën e Kuvendit të Kosovës, është votuar në parim Projektligji për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme.

Për këtë projektligj opozita nuk mori pjesë në votim, ndërsa 58 vota ishin për dhe 3 ishin abstenim.

Për këtë projektligj ka pasur diskutime të shumta në Kuvend, ku opozita kërkonte që projektligji për Byronë Shtetërore dhe Procesi i Vettingut të futen në një pako të përbashkët për reformë në drejtësi.

Votohet në parim projektligji për Byronë Shtetërore, opozita s’e mbështet

Në një dokument me 13 kapituj e 76 pika, Komisioni i Venecias ka përmbledhur opinionin sa i përket nismës për themelimin e një Byroje Shtetërore e Konfuskimin e Pasurisë së pajustifikueshme në Kosovë.

Ani pse nuk iu tha decidivisht jo kësaj praktike të propozuar përmes projektligjit, opinioni në fjalë kishte shumë shpërputhje me atë se çfarë ka proklamuar në konferencë ministrja e drejtësisë, Albulena Haxhiu dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Komisioni i Venecias ngre dilema për konfiskimin e pasurisë

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika