Krasniqi për banerin “Kosova është Serbi”: S’ka sllogan që e ndryshon realitetin tonë

Kreu i PDK-së, Memli Krasniqi

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka reaguar pas banerit “Kosova është Serbi” në ndeshjen mes Kosovës dhe Rumanisë.

Krasniqi ka thënë se “S’ka sllogan që e ndryshon realitetin tonë!”.

“Që nga 17 shkurti i vitit 2008, Kosova është shtet i pavarur, ndërkaq që nga 3 maji i vitit 2016, Kosova është anëtare me të drejta të plota në UEFA. Slloganet politike, koret fashiste, fishkëllimat e sharjet drejt djemve tanë dhe Kosovës në Rumani – nuk na ndalin”, ka shkruar Krasniqi.

Krasniqi ka thënë se Kosova do të paraqitet “me krenari gjithandej nëpër botë, edhe ku nuk na duan e posaçërisht aty”.

Ndeshja ndërmjet Rumanisë dhe Kosovës është ndërprerë për shkak të banerave fyese të vendosura nga tifozët e rumunë ku shkruan “Kosova është Serbi”.

Lexo dhe: Ndërpritet ndeshja Kosovë – Rumani, tifozët rumunë provokojnë me banera “Kosova është Serbi”

Tifozët e Rumanisë gjithashtu e kanë fishkëllyer himnin e Kosovës.

Pas shfaqjes së banerit futbollisti Mërgim Vojvoda ka zgjedhur një formë për t’iu përgjigjur.

Lexo dhe: Mërgim Vojvoda i përgjigjet me shqiponje parullave “Kosova është Serbi”

Si formë për t’iu përgjigjur tifozëve, Vojvoda ka zgjedhur të bëjë shqiponjën.

 

 

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika