Krerët e shtetit së bashku me William Walker bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial, “Masakra e Reçakut”

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti si dhe kryeparlamentari Glauk Konjufca, të shoqëruar edhe nga ish-ambasadori, William Walker, ish-kryesues i Misionit Verifikues në Kosovë në vitet ’99, kanë bërë homazhe në Reçak

Krerët e shtetit së bashku me William Walker bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial, “Masakra e Reçakut”

Në 24-vjetorin e masakrës së 45 civilëve shqiptarë në fshatin Reçak të Komunës e Shtimes, ish-ambasadori dhe ish-shefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, William Walker, së bashku me krerët e shtetit kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Masakra e Reçakut”.

Pas nderimeve, liderët do të marrin pjesë edhe në akademinë përkujtimore që mbahet me rastin e 24-vjetorit të Masakrës së Reçakut.

Krerët e shtetit së bashku me William Walker bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial, “Masakra e Reçakut”

Në pamjet e siguruara nga ekipi i terrenit të RTV Dukagjinit, shihen kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, presidentja Vjosa Osmani, si dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, duke bërë homazhe te varret e të vrarëve në Reçak.

Krerët e shtetit së bashku me William Walker bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial, “Masakra e Reçakut”

Qytetarë të shumtë janë mbledhur prej orës 09:00, për t’i kujtuar viktimat e masakrës së Reçakut, e cila ndodhi 24 vjet më parë.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika