Kryeministri i Maqedonisë: BE është partneri ynë kryesor në tregti

Kryeministri i Maqedonisë Dimitar Kovaçevski, në Forumin e Ekonomisë dhe Financave në Shkup (SEFF) ka thënë se për zhvillim ekonomik të rajonit është i domosdoshëm anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Kryeministri i Maqedonisë, Dimitar Kovaçevski

Kryeministri i Maqedonisë, Dimitar Kovaçevski, në Forumin e Ekonomisë dhe Financave në Shkup (SEFF) ka thënë se për zhvillim ekonomik të rajonit është i domosdoshëm anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE.

Kovaçevski ka theksuar se përveç çështjes ekonomike, anëtarësimi në BE me zhvillimet e fundit në Ukrainë, është edhe çështje e sigurisë.

Dimitar KovaJevski

“Lufta në Ukrainë në mënyrën më tragjike të mundshme tregoi se çështja e zgjerimit të BE-së po bëhet çështje serioze e sigurisë për rajonin dhe për vetë Bashkimin Evropian. BE është partneri jonë kryesor në tregti dhe shumica e investimeve direkte vijnë nga Evropa dhe nga kontinenti Amerikano-verior”, ka thënë Kovaçevski.

“Qëllimi ynë është një rajon i fuqishëm ekonomikisht me stabilitet, një Ballkan Perendimor i zhvilluar dhe i integruar në Bashkimin Evropian”, tha mes të tjerash Kovaçevski.

 

 

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika