Kryeministri i Norvegjisë shpreh zhgënjim për moslejimin e zgjedhjeve serbe në Kosovë

Në ditën e dytë të vizitës zyrtare në shtetin e Norvegjisë, Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, është pritur nga homologu i tij, Jonas Gahr Store.

komunikatën e lëshuar nga zyra e Kryeministrit të Norvegjisë, thuhet se diskutimet nga dy kryeministrat janë fokusuar në mbështetjen që Norvegjia mund ta japë për Kosovën, si dhe për dialogun Kosovë-Serbi, të mbështetur nga Bashkimi Evropian.

Sipas komunikatës, Kryeministri norvegjez, ka shfaqur zhgënjimin për moslejimin e mbajtjes së zgjedhjeve serbe të tre prillit, në territorin e Kosovës, ashtu sic janë mbajtur në të kaluarën.

Ai shtoi se marrëveshjet ekzistuese të nënshkruara në Bruksel, duhet të zbatohen nga të dyja palët, dhe të mos bëhen veprime që do të mund të ulnin besimin  në mes të dy shtetve fqinje (Kosovë-Serbi).

“Prandaj, shfrytëzova rastin gjatë takimit tonë, për të shprehur zhgënjimin tim që Kosova nuk po lejonte që zgjedhjet serbe të 3 prillit të organizoheshin në të njëjtën mënyrë si zgjedhjet e mëparshme”, tha Støre.

Po ashtu, në njoftimin e Kryeministrisë së Norvegjisë, u tha se stabiliteti në Ballkanin Perëndimor nuk mund të merret si i mirëqenë.

“Ne nuk mund ta marrim si të mirëqenë stabilitetin në Ballkanin Perëndimor. Çështjet e pazgjidhura që datojnë nga vitet 1990 mund t’i vënë sërish flakën rajonit”, tha kryeministri Støre në takimin që kishte me Kurtin.

Kryeministri Kurti, gjatë vizitës së tij në Oslo, është takuar edhe me ministren e Punëve të Jashtme, Anniken Huitfeldt. Në komunikatë thuhet se janë diskutuar marrëdhëniet bilaterale ndërmjet Norvegjisë dhe Kosovës, për situatën e politikës së sigurisë në Evropë dhe dialogun e udhëhequr nga BE-ja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika