Kryeministri i Ukrainës: Pothuajse gjysma e sistemit energjetik është çaktivizuar

Autoritetet e qytetit të Kievit paralajmëruan të premten se një "mbyllje e plotë" e rrjetit energjetik të kryeqytetit ishte e mundur dhe kryeministri i Ukrainës tha se pothuajse gjysma e sistemit energjetik të vendit ishte çaktivizuar nga sulmet ruse

Foto ilustrim

Një valë e fundit e sulmeve ruse me raketa dhe dron kanë gjymtuar pothuajse gjysmën e sistemit energjetik të Ukrainës, kështu ka bërë të ditur kryeministri i Ukrainës.

Dëmi vjen pasi temperaturat bien nën zero dhe kryeqyteti Kiev përjeton borën e parë të dimrit.

Një zyrtar në Kiev paralajmëroi se qyteti mund të përballet me një “mbyllje të plotë” të rrjetit të tij të energjisë.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka thënë më herët se 10 milionë ukrainas kanë mbetur pa energji, raporton BBC.

Dhe në fjalimin e tij video të premten mbrëma, Zelensky ka thënë se “situata e vështirë me furnizimin me energji vazhdon në gjithsej 17 rajone dhe në kryeqytet”, duke shtuar se ka pasur “dukshëm më pak mbyllje emergjente” gjatë ditës si punëtorë të industrisë së energjisë. po garonin për të rivendosur pushtetin.

“Fatkeqësisht Rusia vazhdon të kryejë sulme me raketa në infrastrukturën civile dhe kritike të Ukrainës. Pothuajse gjysma e sistemit tonë energjetik është i paaftë,” ka thënë kryeministri Denys Shmyhal në një konferencë shtypi të premten.

Mykola Povoroznyk, nënkryetari i administratës së Kievit, ka thënë se qyteti “po përgatitet për skenarë të ndryshëm, duke përfshirë një mbyllje të plotë”.

Ai nuk ka thënë se çfarë do të ndodhte në rast të mbylljes së plotë të rrjetit, por zyrtarët kanë thënë se nuk po mendojnë të evakuojnë asnjë qytet.

Operatori kombëtar i rrjetit të Ukrainës Ukrenergo postoi në Telegram: “Vendi agresor e ka pranuar zyrtarisht se qëllimi i tij është të shkatërrojë infrastrukturën tonë energjetike dhe t’i lërë ukrainasit pa energji elektrike dhe ngrohje”.

Drejtori i kompanisë më të madhe private të energjisë në Ukrainë, DTEK, Maksym Tymchenko, i ka thënë BBC-së se “situata po përkeqësohet”.

“Fatkeqësisht, pas çdo sulmi ne kemi gjithnjë e më pak një sistem energjie të besueshëm dhe të qëndrueshëm. Ky është realiteti,” ka thënë ai.

Të enjten, Rusia goditi më shumë instalime energjetike dhe ndërtesa civile më pak se dy ditë pas një prej bombardimeve të saj më të rënda deri më tani.

Kjo ka qenë një taktikë ruse e kohëve të fundit pas pengesave në fushën e betejës dhe ndikimi i saj ka filluar të ndihet më i mprehtë. Moska thotë se sulmet janë një përgjigje ndaj “mosgatishmërisë” së Kievit për të zhvilluar bisedime paqeje.

Ato që vuajnë nga ndërprerjet e energjisë janë kryesisht në rajonet e Kievit, Odesa, Vinnytsia dhe Ternopil.

Qeveria u ka kërkuar njerëzve të kursejnë energji duke reduktuar përdorimin e pajisjeve shtëpiake si furrat, lavatriçet, kazanët elektrikë dhe hekurat.

Në qytetin e çliruar së fundmi të Khersonit, nënkryetari i zyrës së Zelensky postoi foto të njerëzve që përdorin energji elektrike në tendat e caktuara për shkak se ende nuk ka energji elektrike, duke shtuar se qeveria shpreson të rikthehet energjia elektrike në qytet “deri në fund të këtij javë”.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika