Kryeministri sllovak në “gjendje të rëndë” si pasojë e plagosjes me armë

Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, është plagosur rëndë nga të shtënat me armë të mërkurën dhe është në gjendje kritike. Autoritetet po e transferojnë atë me helikopter në qytetin e Banska Bystrica për trajtim të mëtejmë

Rojet e sigurisë reagojnë pas të shtënave ndaj kryeministrit sllovak Robert Fico pas takimit të qeverisë sllovake në Handlova, Sllovaki, 15 maj 2024.

Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, të mërkurën është plagosur nga të shtënat me armë zjarri dhe është dërguar urgjentisht në një spital.

Kryeministri Fico është në një gjendje të rrezikshme për jetën, ka thënë zyra e Qeverisë së Sllovakisë.

Udhëheqësi i qeverisë sllovake nuk do të dërgohet për mjekim të mëtejmë në kryeqytetin e Bratislavës, pasi fluturimi do të zgjaste “shumë kohë”.

Qeveria ka njoftuar se ai është qëlluar disa herë dhe aktualisht ai po transportohet me helikopter në qytetin e afërt të Banska Bystrica, raporton BBC.

LEXO EDHE: Gërvalla reagon pas plagosjes së kryeministrit sllovak

Fico dyshohet se ka mbetur i plagosur në bark dhe në gjoks.

Gazetarët, të cilët ishin në vendin e ngjarjes, thanë se u dëgjuan disa të shtëna me armë.

Ata shtuan se zyrtarët e sigurisë e futën një person në një veturë dhe u larguan me shpejtësi.

I arrestuari besohet se është i dyshuari që shtiu mbi kryeministrin, megjithëse kjo nuk është konfirmuar nga policia lokale.

Plagoset kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico

Shija e redaktorit

Aksioni i Policisë në veri, konfiskohen rreth 74 milionë dinarë

Policia e Kosovës ka shpalosur detaje shtesë lidhur me aksionin e zhvilluar gjatë ditës së sotme në veri të vendit. Sipas njoftimit të Policisë së...

Melinda Ademi publikon projektin e ri “Kiss me”

Këngëtarja e njohur, Melinda Ademi, ka publikuar projektin e saj më të ri me titullin “Kiss Me”. Kënga e publikuar është me melodi dhe tekst...

Dafina dhe Ylli vazhdojnë t’i “trazojnë ujërat”, pozojnë me...

Këngëtarja e njohur, Dafina Zeqiri, sot ka kapur vëmendjen e të gjithëve me postimin e saj të fundit në rrjetin social "Instagram". "Duar të bashkuara"...

Të fundit nga rubrika