Kryeziu: Një kryetar duhet të jetë i kujdesshëm kur elaboron propozime që janë në diskutim fillestar

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka këshilluar kryetarin e LDK-së, Lumir Abdixhiku, se një kryetar partie duhet të jetë i kujdesshëm kur elaboron propozime që janë në diskutim fillestar

Përparim Kryeziu, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës i ftuar në emisionin "Five"

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka reaguar përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, duke thënë se një kryetar partie duhet të jetë i kujdesshëm kur elaboron propozime që janë në diskutim fillestar.

Ai ka theksuar se deklaratat e kryetarëve të partive mund të shkaktojnë dëme në fazat negociuese.

“Një kryetar partie duhet të jetë i kujdesshëm kur elaboron propozime që janë në diskutim fillestar, sepse me vetëdije do t’i shkaktojë vendit të tij dëm në fazën e ardhshëm të negocimit”, ka shkruar Kryeziu.

Ndryshe, një reagim i tillë i Kryeziut, vjen pasi kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka deklaruar se asnjë plan i qeverisë aktuale nuk është marrëveshje finale, teksa ka shtuar se pozicioni i LDK-së është se marrëveshja me Serbinë duhet të jetë finale dhe duhet të ketë njohjen në të.

“Asnjë plan që s’është marrëveshje finale dhe që nuk e ka njohjen në të, nuk është i mirë për Kosovën. Kaq mund të them, nuk e kam dokumentin në tavolinë, s’kam punuar me atë dokument dhe nuk kam mundur të shoh më gjatë. LDK nuk është pjesë e këtij procesi, por pozicioni i LDK-së është se marrëveshja me Serbinë duhet të jetë finale dhe duhet të ketë njohjen në të. Çdo çështje tjetër është dëm i pariparueshëm për vendin tonë”, ka thënë Abdixhiku të shtunën në një intervistë për KP.

Abdixhiku: Kosovës nuk i duhet marrëveshje bazë me Serbinë, por finale me njohje

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika