Kurti nis vizitën në Greqi, merr pjesë në panelin diskutues të “The Economist”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka udhëtuar drejt Greqisë për të marrë pjesë në një panel diskutues të organizuar nga "The Economist". Po ashtu, siç ka njoftuar Zyra e Kryeministrit, Kurti gjatë vizitës në Greqi do të zhvillojë edhe takime bilaterale

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në panelin e diskutimit të organizuar nga "The Economist".

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka udhëtuar këtë të hënë drejt Greqisë.

Siç ka njoftuar Zyra e Kryeministrit, Kurti gjatë vizitës në Greqi do të marrë pjesë në panelin diskutues të organizuar nga “The Economist”, me temë “Thellimi i Solidaritetit: Si mundet Evropa të dalë më e fuqishme nga trazirat aktuale gjeopolitike?”.

Po ashtu, gjatë qëndrimit në kryeqendrën helene, kryeministri Kurti do të ketë dhe takime bilaterale.

Në panelin diskutues të organizuar nga “The Economist”, tema kryesore do të jetë “Tranzicioni i madh: gjeopolitika, mjedisi, teknologjia”.

Diskutimet do të përfshijnë sfidat të ndryshme që po shtrihen në botë, duke përfshirë pandeminë, luftën në Ukrainë, trazirat gjeopolitike, krizat energjitike dhe mjedisore.

Diskutime të thella siç thuhet në njoftimin nga “The Economist” pritet të përfshijnë edhe çështjet e unitetit dhe solidaritetit në Bashkimin Evropian.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika