Kurti pas atentatit ndaj kryeministrit sllovak: Dhuna s’ka vend në demokraci

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka uruar shërim të shpejtë kryeministrit sllovak, Robert Fico, i cili është plagosur pasditen e së mërkurës.

Në një postim në platformën X, Kurti e ka quajtur tejet shqetësues lajmin për plagosjen e kryeministrit Fico, derisa ka theksuar se dhuna nuk ka vend në demokraci.

”Një lajm shumë shqetësues nga Sllovakia, raporton se kryeministri Robert Fico është qëlluar. I urojmë shërim të shpejtë dhe të plotë dhe i shprehim mendimet tona familjes së tij dhe popullit të Sllovakisë. Dhuna nuk ka vend në demokraci”, ka shkruar Kurti në platformën X.

Po ashtu, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka dënuar fuqishëm atentatin ndaj kryeministrit Fico, dhe i ka uruar shërim të shpejtë, duke theksuar rëndësinë e mbrojtjes së vlerave evropiane kundër aktit të dhunës.

Kryeministri Fico është plagosur rëndë nga të shtënat me armë dhe është në gjendje kritike.

Ai është goditur në stomak pasi u shkrepën katër plumba pranë Shtëpisë së Kulturës së Qytetit, Handlova, rreth 150 kilometra në verilindje të kryeqytetit, sipas mediumit sllovak TA3.

Kryeministri sllovak në “gjendje të rëndë” si pasojë e plagosjes me armë

Autoritetet po e transferojnë atë me helikopter në qytetin e Banska Bystrica për trajtim të mëtejmë.

“Kërcënim i vlerave evropiane”, Osmani dënon fuqishëm atentatin ndaj kryeministrit sllovak

Shija e redaktorit

Aksioni i Policisë në veri, konfiskohen rreth 74 milionë dinarë

Policia e Kosovës ka shpalosur detaje shtesë lidhur me aksionin e zhvilluar gjatë ditës së sotme në veri të vendit. Sipas njoftimit të Policisë së...

Melinda Ademi publikon projektin e ri “Kiss me”

Këngëtarja e njohur, Melinda Ademi, ka publikuar projektin e saj më të ri me titullin “Kiss Me”. Kënga e publikuar është me melodi dhe tekst...

Dafina dhe Ylli vazhdojnë t’i “trazojnë ujërat”, pozojnë me...

Këngëtarja e njohur, Dafina Zeqiri, sot ka kapur vëmendjen e të gjithëve me postimin e saj të fundit në rrjetin social "Instagram". "Duar të bashkuara"...

Të fundit nga rubrika