Kusari-Lila: Duhet të ketë konsolidim të projektligjit për skemat pensionale

Shefja e GP të VV-së, Mimoza Kusari-Lila, sa i përket nenit i cili parasheh që secili kandidat për pensionin kontributdhënës duhet të ketë së paku 15 vjet përvojë para 1 janarit të vitit 1999, ka thënë se duhet të ketë një konsolidim të mirëfilltë dhe jo të bëhet largimi i këtij neni

Deputetja e LVV-së, Mimoza Kusari-Lila

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje(VV), Mimoza Kusari-Lila, në seancën e së premtes në Kuvendin e Kosovës derisa po bëhet shqyrtimi i parë i projektligjit për skemat pensionale të financuara nga shteti, nuk e ka parë si zgjidhje largimin e nenit i cili parasheh që secili kandidat për pensionin kontributdhënës duhet të ketë së paku 15 vjet përvojë para 1 janarit të vitit 1999.

Sipas saj, ky nen të cilin opozita po e quan diskriminues ka qenë edhe më herët dhe ka mbetur në të gjitha dokumentet prej vitit 2004 deri në 2014 kur është votuar si ligj.

Lila ka thënë se Qeveria e ka top prioritet këtë skemë pensionale, por që duhet të mbështetet ajo që Qeveria së shpejti do ta sjellë në Kuvend, duke e përfshirë konsolidimin e kësaj skeme, planifikim të mirëfilltë dhe të përfshihet kërkesa e tanishme e grevistëve.

“Nuk është bërë unifikim i sjelljes në Kuvend komplet, prandaj duhet të ketë reformë të skemës pensionale”.

Ndërsa, Shemsedin Dreshaj nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës(AAK), ka thënë se duhet të largohet 15 vjetëshi dhe të mbetet aq sa kanë punuar para luftës.

Mirsad Shkreta nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje nuk e ka parë si një zgjidhje heqjen e këtij neni.

“Po të ishte kjo një zgjidhje, atëherë pse nuk është larguar ky nen tash e sa vite”, ka thënë Shkreta, gjersa ka theksuar se janë prodhuar pensione me ligje të veçanta duke mos u përfshirë disa kategori dhe, njëherësh, sipas tij janë prodhuar 6 skema të cilat akoma kanë probleme.

Opozita kërkon ndryshimin e ligjit për pensione

 

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Vasfije Krasniqi jep dorëheqje nga pozita e deputetes

Deputetja e zgjedhur nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje(VV), Vasfije Krasniqi-Goodman, të mërkurën e 21 shtatorit ka bërë të ditur se ka dhënë dorëheqje. Krasniqi ka...

Ish-deputeti i LVV-së, Krasniqi: Të rregullohen raportet me ShBA-të ose...

"Unë kam ardhur këtu për t'iu kërkuar falje njerëzve që i kam dërguar në Vetëvendosje. Unë u kërkoj falje, se nuk e kam ditur...

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Të fundit nga rubrika