Kuvendit të Serbisë i dorëzohet propozim për Rezolutë që Serbia t’i bashkohet BRICS

Deputetët e Lëvizjes Socialiste i kanë dorëzuar kryetarit të Kuvendit të Serbisë propozim për Rezolutë për anëtarësimin e Serbisë në BRICS

Nënshkrues të propozimit janë deputetët e partisë, kryetar i së cilës deri vonë ishte i sankisunuari i ShBA-së, Aleksandar Vulin, Bojan Torbica dhe Gjorgje Komlenski, të cilët janë pjesë e partnerë koalicioni me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq.

“Të vetëdijshëm se bota në të cilën jetojmë po ndryshon në mënyrë të pakthyeshme, ne shprehim nevojën për hapjen e një dialogu të gjerë social para publikut të Republikës së Serbisë për faktin e padiskutueshëm se të ashtuquajtura rruga evropiane e Serbisë ka një alternativë të qartë të mishëruar në procesin e anëtarësimit në organizatën BRICS, si procesi më aktual integrues ekonomiko-politik global aktualisht”, thuhet në propozim-rezolutën e tyre, shkruan “Danas“.

Më tej ata thonë se kjo do të konfirmonte përkushtimin e Serbisë për vendosjen e një rendi botëror më të drejtë, i cili do të bazohej në respektimin e pakushtëzuar të ligjit ndërkombëtar dhe do të kufizonte “hegjemoninë perëndimore dhjetëvjeçare dhe do të sillte më shumë siguri dhe stabilitet në botë, respekt më të madh për të pazhvilluarit”. dhe vendeve të zhvilluara mesatare, dhe të sigurojë zbatimin e një reforme themelore të institucionit financiar ndërkombëtar, e cila do të krijonte kushte për zhvillim të barabartë ekonomik dhe ekonomik të të gjitha vendeve të botës”.

Sipas tyre rruga evropiane e Serbisë ka një alternativë, e që është pikënisja e kësaj rezolute.

Me këtë propozim-rezolutë, ata kërkojnë që Asambleja Kombëtare të shprehë gatishmërinë e saj për të iniciuar një dialog të gjerë social për avantazhet dhe disavantazhet e anëtarësimit të plotë të Serbisë në BRICS, për të përmbushur të gjitha kushtet dhe kriteret e nevojshme, përfshirë ato të përcaktuara në samitin e 15-të të BRICS në Johannesburg të Afrikës së Jugut, të nevojshme për pranim të përshpejtuar, por edhe për respektimin e së drejtës ndërkombëtare, Kartës së Kombeve të Bashkuara dhe Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, si dhe respektimin e sovranitetit dhe integritetit territorial të të gjitha vendeve anëtare të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, bashkëpunim të përhershëm dhe konstruktiv që rezulton nga anëtarësimi në BRICS.

BRICS është një akronim që i referohet Brazilit, Rusisë, Indisë, Kinës dhe Afrikës së Jugut. Vendet e BRICS funksionojnë si një organizatë e lirshme që synon të çojë më tej bashkëpunimin ekonomik midis vendeve anëtare dhe të rrisë pozitën e tyre ekonomike dhe politike në botë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika