Lajçak falënderon ShBA-të: Për mbështetjen e çmuar për ta gjetur zgjidhje për targat

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak ka reaguar pas marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë për targat e paligjshme “KM”.

Lajçak e ka konfirmuar se ndihma Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kishte qenë jetike për të arritur këtë marrëveshje.

“Një falënderim të madh për Departamentin e Shtetit Amerikanë dhe diplomacinë amerikane për mbështetjen e çmuar”, ka shkruar në Twitter Lajçak.

Më tej, ai ka falënderuar edhe zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bslimi dhe homologun e tij serb Petar Petkoviq.

“Falënderimet e mia sonte shkojnë në Besnik Bislimin dhe Petar Petkoviqin për angazhimin e tyre konstruktiv sot”, ka shtuar ai.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është shprehur e lumtur pas arritjes së marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë për çështjen e targave në Bruksel. Ajo për këtë sukses ka shprehur mirënjohjen për Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeff Hovener.

“Dua të falënderoj ambasadorin Jeff Hovenier dhe Qeverinë Amerikane për angazhimin e tyre aktiv në arritjen e marrëveshjes së sotme në Bruksel”, ka shkruar në Twitter Osmani.

“Mbështetja e tyre për procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është e domosdoshme”, ka theksuar ajo.

Osmani: Mbështetja e ShBA-së për procesin e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë është e domosdoshme

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika